Czy posyłać dziecko do szkoły?

Wielu rodziców sześciolatków zastanawia się nad tym, czy dziecko posłać już do szkoły? Czy jednak wybrać normalny tryb kształcenia? Tak, od wielu lat toczy się dyskusja na temat przyspieszonych trybów nauczania. Sześciolatek zamiast do zerówki szedłby od razu do pierwszej klasy.

Czy dziecko gotowe jest na to, aby ruszyć wcześniej na przygodę ze szkołą podstawową?

O tym powie nam gotowość szkolna. Co to znaczy? Jest to opinia wydawana przez psychologa, który sprawuje nadzór nad dziećmi w przedszkolu. Taką opinię można również uzyskać w specjalnych przychodniach, gdzie można się udać z dzieckiem na badania. Co mówi taka opinia? To, czy dziecko faktycznie jest gotowe na to, aby podjąć naukę w szkole, czy też nie. Tak, również dzięki temu można uzyskać opinie według której dziecko nie zostanie posłane do szkoły. Był taki okres, kiedy rodzice sześciolatków nie mogli wybierać pomiędzy zerówką a 1 klasą. Musieli posłać dziecko już do szkoły i nie mieli wyboru przed tym. Wielu rodziców, którzy obawiali się, że ich dziecko sobie nie poradzi w szkolnej ławce załatwiało sobie taką opinie według, której dziecko takiej gotowości szkolnej nie posiadało. W końcu nie wszystkie dzieci rozwijają się w takim samym tempie. Te różnice wyrównują się w późniejszym czasie, jednak nie na takim etapie. W każdym razie, jeżeli po badaniu lekarz orzekł, że dziecko nie posiada gotowości szkolnej nadal pozostawało w bezpiecznych murach zerówki.

O czym jednak mówi taka gotowość szkolna?

O gotowości fizycznej, umysłowej i emocjonalno-społecznej. Na taką gotowość wpływa tak naprawdę wiele mniejszych czynników, jak chociażby predyspozycje indywidualne, miejsce, gdzie mieszka dziecko, jak również ilość czasu, jaki rodzice poświęcają dzieciom. Przy czym nie można powiedzieć, że dzieci, które spędzają z rodzicami mało czasu są „głupsze”. Nic bardziej mylnego. Czasem takie dzieci rozwijają się o wiele lepiej. Ocena gotowości szkolnej nie jest łatwa. Rozpatruje się ją pod różnym kątem, dlatego potrzebna jest do tego opinia porządnego lekarza. Rodzic samo może spróbować ocenić gotowość dziecka do podjęcia nauki w wieku sześciu lat, jednak nie zawsze będzie potrafił wydać trafną opinię. Warto udać się do specjalisty, jeżeli ktoś ma wątpliwość, dzięki czemu będziemy na sto procent pewni podjętej przez siebie decyzji. W szczególności, że jest to dla dziecka naprawdę ogromna zmiana, czasem jest to zupełnie inne środowisko z którym dziecko będzie musiało zmierzyć się samo, bez pomocy rodziców w szkolnych murach.

Redakcja szkolarodzenia.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *