Jak powinno się karmić dziecko?

Dziecko – chyba nie ma lepszej istoty na tym świecie, która będzie ubarwiała nasze życie. Trzeba przyznać, że posiadanie dziecka to naprawdę fascynująca przygoda, która trwa przez nieskończenie długi czas. Od pierwszych dni życia należy zrobić wszystko, aby dziecko się prawidłowo rozwijało. Bardzo ważne w tym temacie jest żywienie dziecka, które jest tematem wielu dyskusji. A w szczególności rozszerzanie diety dziecka. Zanim jednak do tego przyjdziemy należy zastanowić się nad tym, jak karmi się dziecko zaraz po narodzinach.

Karmienie po porodzie

Oczywiście w takim przypadku należy wybrać mleko matki, jeżeli tylko jest taka możliwość. Niestety, nie każda mama ma możliwość karmienia piersią. Na szczęście na rynku dostępne są takie mieszanki mleka do kupienia w marketach lub w aptekach, które z powodzeniem zastępują matczyne mleko. Nie każda mama ma takie szczęście, aby przestawiać swoje dziecko do piersi, co wcale nie oznacza, że jest gorsza. Najważniejsze, aby dziecko otrzymało odpowiednią dawkę mleka już od pierwszych dni życia. Pierwsze trzy miesiące życia dziecka to mleko. Niektóre mamy dodają do tego herbatę z kopru włoskiego, która pomaga maluszkowi na brzuszek, w szczególności jeżeli chodzi o kolki. Czasem dodaje się również wodę z cukrem, dzięki czemu dziecko ma dłużej zapełniony brzuszek. Woda z cukrem polecana jest również w przypadku cieplejszych dni. Nie ma się czemu dziwić. Skoro dorosłemu chce się pić, to i maluszkowi na pewno także będzie chciało się pić (nie jeść mleko!).

Kiedy powinno nastąpić rozszerzenie diety dziecka o inne pokarmy?

Tutaj jest wiele szkół na ten temat. Niektórzy mówią, że według danych WHO takie rozszerzenie powinno następować dopiero po szóstym miesiącu życia dziecka, kiedy jego brzuszek będzie najbardziej gotowy. Na wielu słoiczkach, jakie znaleźć można w sklepach są już daty od 4 miesiąca życia. A są również rodzice, którzy stosują się do starych metod i już po trzecim miesiącu życia stosują zagęszczanie potraw. Kto z nich wszystkich ma rację? Wszyscy! Prawda jest taka, że rozszerzenie diety malucha powinno nastąpić według sumienia rodzica, jednak nie wcześniej jak po 3 miesiącu życia. Są dzieci, które tylko na to czekają i po 3 miesiącu bardzo chętnie pałaszują wszystkie papki, jakie przygotują im rodzice. Są jednak maluchy, które jednak nie są na to przygotowane i ich brzuszek nie będzie traktował dobrze takich warzyw rozdrobnionych i będą wszystko oddawać. Rodzice sami muszą podjąć decyzję odnośnie tego, kiedy będą podawali inne pokarmy swojemu dziecku.

Redakcja szkolarodzenia.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.