Jak żywić swoje dziecko?

Młode mamy jeszcze przed porodem na pewno usłyszą nie raz porady odnośnie karmienia swojego dziecka. Tak, bardzo często wiele osób będzie miało coś do powiedzenia w tym temacie. W szczególności te osoby, które w sumie dziecka nigdy nie miały.

A jak powinno żywić się dziecko?

Każda mama będzie doskonale sama wiedziała jak powinno wyglądać karmienie małych pociech, które już niedługo zagoszczą w ich życiu. Jeżeli nie będzie tego wiedziała, to jak najbardziej może skorzystać z porad, jakie udzielają jej inni. Nie można jednak zapominać, że od pierwszych dni życia podstawę stanowi mleko. Oczywiście, najlepiej będzie, jeżeli tym mlekiem będzie to pochodzące z piersi. Jest to najlepsza opcja dla maluszka, który otrzyma nie tylko pokarm, ale również odpowiednią dawkę witamin. Jeżeli jednak nie będzie takiej możliwości, to jak najbardziej można zdecydować się na mieszankę mleka dopasowana do potrzeb malucha. Takie mieszanki można otrzymać w aptece, jak również w marketach. Warto z pediatrą przedyskutować dobór takiego mleka. Trzeba powiedzieć, że przez ten pierwszy rok mleko powinno stanowić główną bazę posiłkową żywienia maluchów. Po pewnym czasie można z kolei zacząć wprowadzanie innych posiłków. Kiedy? O tym powie nam kalendarz żywieniowy dziecka.

Czym jest taki kalendarz?

Jest to właściwie tabelka, gdzie narysowane są poszczególne pokarmy i okres, kiedy można takie jedzenie wprowadzać. Czy warto się do niego stosować? Tak, jak najbardziej, ponieważ jest to kalendarz opracowany przez wielu ekspertów. Przy czym każda mama zrobi jak chce. Dla przykładu kalendarz żywieniowy mówi, że posiłki uzupełniające można wprowadzać najwcześniej około 5 miesiąca życia, najpóźniej do 7 miesiąca życia. Czy tak jest naprawdę? Niektóre mamy uznają, że ten okres jest dobry później. Jedne mówią, że ten okres może nastąpić wcześniej (w szczególności te mamy, które korzystają z porad swoich starszych przodków rodzinnych). Prawda jest taka, że wszystko należy robić tak, aby nie zaszkodzić swoim dzieciom w żywieniu. Kalendarz żywieniowy dziecka jest dobry i można stosować się do jego porad. Należy jednak przede wszystkim słuchać swojej głowy i swojego dziecka, które również może komunikować nam, że coś mu nie smakuje i nie podoba mu się. Dziecko z reguły jednak lubi poznawać nowe smaki. W szczególności, że tak długo miał do czynienia tylko i wyłącznie z mlekiem. Warto urozmaicać dziecku nowe smaki przy pomocy papek, kaszek i innych produktów, które można samodzielnie przyrządzić lub kupić w sklepie.

Redakcja szkolarodzenia.org.pl