Pierwsze dni po urodzeniu dziecka

Najważniejszą rzeczą, której potrzebuje świeżo upieczona mama jest pomoc drugiej osoby. Kobiety są wykończone fizycznie po porodzie, obojętnie czy odbył się on siłami natury czy też dziecko przyszło na świat poprzez cięcie cesarskie.

Pomoc bliskich

Pomocne ręce są niezbędne w większości codziennych prozaicznych czynności. Mała nowo narodzona istotka wymaga ciągłego nadzoru i opieki. Mamy nie mają sił robić wszystkiego same. Wyręczyć je można na wiele sposobów. Od zajęcia się przygotowywaniem posiłków do noszenia noworodka, kiedy płacze lub po karmieniu. Takie wyręczenie w prostych czynnościach sprawi, że świeżo upieczona mama będzie miała czas na odpoczynek, który jest dla niej w pierwszych dniach najbardziej potrzebny. Wypoczęta mama ma więcej sił na to, aby zająć się dzieckiem. Świadomość tego, że jest ktoś, kto ją wyręczy w najprostszych czynnościach powoduje, że mama nie jest zestresowana i nie martwi się, że nie da rady zająć się swoim potomstwem. Działa to bardzo pozytywnie na psychikę i może wspomóc w walce z coraz częściej pojawiającą się depresją poporodową.
Rzeczy których potrzebuje świeżo upieczona mama jest, tak naprawdę, niewiele. Przede wszystkim to święty spokój. Nie ma co się spieszyć z odwiedzinami u młodych rodziców, gdyż nie mają oni zapewne, ani chęci ani siły, żeby zajmować się gośćmi a tym czasem ciężko to zrozumieć i chcą jak najszybciej przyjść, żeby zobaczyć noworodka.

Gadżety dla mamy

Jest także kilka gadżetów, które bardzo ułatwią pierwsze dni w domu z maleństwem. Technika idzie do przodu i pojawia się coraz więcej rzeczy, które mają na celu ułatwić nam wiele codziennych czynności. Gdy mama karmi piersią, to przyda jej się biustonosz do karmienia z odpinanymi ramiączkami, które ułatwiają maluszkowi dostęp, a gdy karmi mlekiem sztucznym to niezbędne będą butelki i podgrzewacz do nich, ewentualnie sterylizator do butelek. Życie ułatwiają także jednorazowe pieluchy, choć w erze walki o środowisko można się skusić na pieluchy wielorazowe. Może droższe, lecz lepsze dla klimatu. Maluszkowi niewiele potrzeba. Ciepło mamy i pełny brzuszek. Niezbędne młodej mamie są również kosmetyki, które pomogą wrócić do formy sprzed ciąży oraz ułatwią właściwą pielęgnację maluszka. Jeszcze tylko wózek do spacerowania po świeżym powietrzu i już mamy podstawową wyprawkę, aby mieć wszystko, co niezbędne na początku naszej drogi w macierzyństwie. W resztę rzeczy możemy się zaopatrywać w miarę czasu. Nie ma sensu kupowanie zbyt wielu rzeczy i gadżetów, bo większości z nich i tak później się nie wykorzysta.

Redakcja szkolarodzenia.org.pl