Strona główna
Ciąża
Tutaj jesteś
Ciąża szczepienia dziecka

Szczepienia dla dziecka – jakie są obowiązkowe?

Data publikacji 21 czerwca 2023


W ostatnich dziesięcioleciach szczepienia dla dzieci stały się niezwykle ważnym elementem opieki zdrowotnej, przyczyniając się do znacznego zmniejszenia zachorowalności i śmiertelności związanej z chorobami zakaźnymi. Obowiązkowe szczepienia stanowią skuteczną metodę ochrony przed groźnymi infekcjami, zarówno dla samego dziecka, jak i dla społeczności. 

Na co należy zaszczepić dziecko?

Obowiązkowe szczepienia dla dziecka mogą się różnić w zależności od kraju i systemu opieki zdrowotnej. Poniżej przedstawiam ogólną listę najczęściej wymaganych szczepień dla dzieci:

Szczepienie przeciwko gruźlicy (BCG): Szczepienie przeciwko gruźlicy podawane jest w postaci małej dawki na skórze w okolicy ramienia po urodzeniu lub w pierwszych miesiącach życia.

Szczepienia przeciwko wirusowi polio: Szczepienie przeciwko polio jest podawane w formie doustnej lub zastrzyku. Zazwyczaj podaje się serię dawek w różnych okresach wiekowych.

Szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP): To szczepienie chroni przed trzema chorobami – błonicą, tężcem i krztuścem. Podaje się je w serii dawek w okresach wiekowych.

Szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR): Szczepienie MMR chroni przed trzema chorobami zakaźnymi – odrą, świnką i różyczką. Podaje się je zazwyczaj w pierwszych latach życia dziecka.

Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (HBV): To szczepienie chroni przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Podaje się je w serii dawek w okresach wiekowych.

Szczepienie przeciwko pneumokokom: Chroni przed bakteryjnymi zakażeniami pneumokokowymi, takimi jak zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego i inne. Podaje się je w serii dawek w różnych okresach wiekowych.

Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (HAV): Chroni przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A. Podaje się je w postaci serii dawek w określonych odstępach czasu.

Szczepienia przeciwko rotawirusom: Chronią przed zakażeniem rotawirusami, które powodują biegunkę u niemowląt i małych dzieci. Szczepienie jest podawane w postaci doustnej w serii dawek.

Powyższa lista jest jedynie ogólnym przeglądem najczęściej stosowanych szczepień. Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem pediatrą lub służbami zdrowia w Twoim kraju, aby uzyskać szczegółową informację na temat obowiązkowych szczepień dla Twojego dziecka, zgodnie z lokalnymi wytycznymi i zaleceniami. Więcej informacji o szczepieniach możesz znaleźć tutaj: https://huma-medica.pl

Redakcja szkolarodzenia.org.pl

Nasza redakcja składa się ze specjalistów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się rodzicielstwem i dbaniem o dobro matki i dziecka. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem w kwestiach przede wszystkim ciąży i parentingu, ale doradzamy też w sprawach związanych z chociażby urodą.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ciąża po laparoskopii jajnika