Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko

Pierwsza kąpiel dziecka

Data publikacji 16 listopada 2019


Przyjście na świat nowego członka rodziny, to bardzo ważne wydarzenie dla młodych rodziców. Każdy chce zrobić wszystko, aby być dobrze przygotowanym na pojawienie się dziecka. Nie jest to jednak takie proste, szczególnie gdy robimy to pierwszy raz. Mimo to wszystkiego jesteśmy w stanie się nauczyć.

Kąpiel noworodka

Na początku rodzicielstwa, szczególnie kłopotliwa wydaje się kąpiel dziecka. Gdy nie mamy doświadczenia, jesteśmy zestresowani, nie wiemy kiedy jest odpowiednia chwila na pierwszy kontakt z wodą, a przede wszystkim jak się do tego zabrać. Dlatego też, warto odpowiednio wcześniej zaczerpnąć nieco wiedzy na ten temat. Wiele rodziców nazywa pierwszą kąpiel dziecka, jako przełomowy moment. Na początku dziecko może się wyrywać i wierzgać, jednak z czasem polubi pluskanie się w wodzie. Gdy mamy do czynienia z noworodkiem, powinniśmy zadbać o to, aby kąpiel odbywała się około trzy razy w tygodniu. Podczas mycia należy zwracać szczególną uwagę na obszar gdzie przylega pielucha, powinniśmy również przecierać rączki i nóżki dziecka kilka razy dziennie. Gdy dziecko jest już starsze, wymaga częstszych kąpieli, nawet codziennych. Jest to świetny sposób na zbudowanie pozytywnego nawyku, a przede wszystkim na wyciszenie i zrelaksowanie dziecka. Warto wspomnieć o tym, że noworodek powinien być myty przez nas gąbką, aby zachować ostrożność i nie zamoczyć kikuta pępowinowego. dlatego też gdy obawiamy się wkładania dziecka do wanienki, możemy umyć noworodka w nieco inny sposób.

Sposób na kąpiel dziecka

Wystarczy, że położymy dziecko na miękkim podłożu, owiniemy ręcznikiem i następnie zmoczoną gąbką będziemy przecierać pojedyncze kończyny. Gdy kikut już odpadnie, zazwyczaj ma to miejsce po około 10 dniach, możemy przeprowadzić kąpiel dziecka w wanience. Jeżeli nie czujemy się pewnie, możemy wyłożyć na dno wanienki ręcznik, który będzie zapobiegał ślizganiu się malucha. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto przygotować, wszystko czego będziesz potrzebować. Ważną zasadą jest, aby trzymać dziecko pewnie, a także podtrzymywać główkę i plecy. Szczególną uwagę podczas kąpieli powinniśmy zwrócić na okolice genitaliów i obszar pieluchy, dłonie i stopy oraz miejsca między palcami. Ważnymi obszarami są również fałdki na udach i szyi. Włosy malucha zawsze myjemy na końcu, aby dziecko nie musiało leżeć w wodzie z pianą. Kilka pierwszych kąpieli maluch może płakać, jest to normalna reakcja na nowe doświadczenie. Naszym zadaniem jest dopilnować, aby w pomieszczeniu było ciepło, a także aby woda była o odpowiedniej temperaturze. W razie potrzeby, nie bójmy się prosić o pomoc.

Redakcja szkolarodzenia.org.pl

Nasza redakcja składa się ze specjalistów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się rodzicielstwem i dbaniem o dobro matki i dziecka. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem w kwestiach przede wszystkim ciąży i parentingu, ale doradzamy też w sprawach związanych z chociażby urodą.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Półśpiochy niemowlece