Uczymy kolorów nasze dziecko

Nauka rozpoznawania kolorów przez dziecko wymaga zaangażowania rodziców, a w niektórych przypadkach nawet specjalistów z dziedziny prawidłowego rozwoju dziecka. Wiele źródeł podaje, że dzieci są zdolne do rozpoznawania kolorów już w wieku 2-3 lat. Oznacza to, że właśnie w tym wieku warto rozpocząć naukę przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi. Sprawdź, jak nauczyć dziecko rozróżniać kolory.

Kolory podstawowe i pochodne a wiek dziecka

Wiele osób w dzisiejszych czasach wziąć twierdzi, że zwykły 3-latek nie zna kolorów. Badania jednak wykazują, że dzieci w tym wieku potrafią już rozpoznawać, a nawet nazywać kolory podstawowe. W przypadku 4-latków okazuje się, iż dzieci w tym wieku są w stanie nazywać nawet kolory pochodne, co jest już znacznie trudniejsze. Pamiętaj o tych dwóch faktach dotyczących rozpoznawania kolorów w zależności od wieku malucha. Wstępną naukę kolorów możesz zacząć już z noworodkiem poprzez okazywanie kontrastowych obrazów, a to po prostu ćwiczy zmysł wzroku dziecka. Kolory, które dziecko widzi i rozpoznaje w pierwszej kolejności to: żółty, czerwony, niebieski oraz zielony. Pochodne tych kolorów dzieci rozpoznają stopniowo w miarę swojego rozwoju.

Jak nauczyć dziecko kolorów?

Obecnie znamy wiele metod, które pozwalają na skuteczną naukę kolorów. Chcesz dowiedzieć się, jak nauczyć dziecko kolorów najskuteczniej? W tym celu zacznij naukę jak najwcześniej się da, a dodatkowo wykorzystaj podczas edukacji takie elementy, jak:

  • kolorowe obrazy,
  • czytanie kolorowych książeczek,
  • układanie konstrukcji z klocków o różnych barwach, np. ludziki do nauki kolorów,
  • rysowanie kredkami na papierze,
  • gotowe gry do nauki kolorów.

Wiele rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko kolorów w przedszkolu. W takim wieku jest to nieco trudniejsze zadanie, ale nie niemożliwe do wykonania. Standardowo jednak dziecko w wieku przedszkolnym powinno już dobrze rozpoznawać i posługiwać się nazewnictwem kolorów podstawowych i pochodnych. Aby nauczyć dziecko rozróżniać kolory, koniecznie staraj się integrować z nim np. poprzez prośbę o podawanie klocków w określonych barwach lub narysowanie różnych przedmiotów na kartce np. słońca i jego barwy.

Problemy z rozróżnianiem kolorów u dzieci – skąd się biorą?

Wiesz już, jak nauczyć dziecko rozróżniać kolory, ale nie nie masz pewności skąd biorą się ewentualne problemy z ich widzeniem? W tym przypadku powodem występowania opóźnień rozwojowych lub całkowitego zaniku możliwości rozróżniania może być np. daltonizm albo wrodzone wady genetyczne. Po ewentualnym zdiagnozowaniu problemów przez okulistę warto podjąć odpowiednie działania – im wcześniej, tym lepiej.

 

Podsumowując – nauka dziecka rozróżniania kolorów oraz ich nazewnictwo nie jest szczególnie trudna i najczęściej nie wymaga udziału specjalistów. Z tym zadaniem poradzisz sobie jako rodzic, ale tylko pod warunkiem, że zastosujesz się do podstawowych porad i zainwestujesz w zabawki i akcesoria, które ułatwią dziecku poznawanie otaczającego go świata.

Redakcja szkolarodzenia.org.pl