Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś
Uroda Uratuj włosy po połogu

Uratuj włosy po połogu! Sprawdź, jak zadbać o kosmyki, gdy organizm wraca do siebie po porodzie

Data publikacji 25 lipca 2023

W czasie ciąży Twoje włosy są mocne, lśniące i pewnie rzadziej się przetłuszczają. Jesteś z nich dumna i cieszysz się, że wreszcie masz kosmyki bliskie ideału. Pewnie doskonale wiesz, że to kwestia hormonów, które zabezpieczają kosmyki przed wypadaniem. Jednak organizm zawsze dąży do homeostazy, co oznacza, że po połogu będziesz musiała zmierzyć się z nadmiernym wypadaniem włosów. Jak wtedy zadbać o kosmyki? Podpowiadamy!

Wzmacniaj i odżywiaj

To, co w czasie ciąży nie wypadło, musi wypaść teraz. Z pewnością nie raz słyszałaś takie stwierdzenie, które ma najlepiej odzwierciedlać kondycję włosów w połogu. Prawda jest jednak taka, że po porodzie, gdy poziom hormonów spada, włosy, które były zatrzymane w fazie wzrostu, przechodzą do fazy spoczynku (telogenu) i zaczynają wypadać. Jednak w tym czasie warto zadbać o wzmacnianie i odżywianie kosmyków. Jak? Stosując odpowiednią dietę – bogatą w cynk, selen oraz witaminy z grupy B. Wzmocnią one kosmyki od wewnątrz i zatrzymają nadmierne wypadanie kosmyków. Poprawią też ich strukturę i sprawią, że będą gładkie i lśniące.

Nawilżaj i jeszcze raz nawilżaj

Pamiętaj też, że włosy po porodzie potrzebują dodatkowego nawilżenia. Zmiany hormonalne, które teraz zachodzą w Twoim organizmie, mogą wpływać na ich strukturę. To z kolei oznacza, że kosmyki mogą stać się suche, matowe i łamliwe. Jak nawilżyć suche włosy?

  • Stosuj szampony i odżywki do włosów przeznaczone do włosów suchych i zniszczonych. W ich składach szukaj protein, kwasu hialuronowego, witamin oraz ekstraktów roślinnych, np. z aloesu. Unikaj za to kosmetyków zawierających silikony i siarczany, które mogą przyczynić się do dodatkowego przesuszenia.
  • Przynajmniej raz w tygodniu używaj głęboko nawilżającej maski do włosów. Pozostaw ją na włosach przez około 15-30 minut, aby umożliwić składnikom wnikanie głębiej w strukturę włosa i dostarczyć intensywne nawilżenie.
  • Regularnie wykonuj olejowanie włosów. Wybieraj do tego naturalne oleje, np. kokosowy, arganowy, jojoba czy oliwę, które mogą działać jako naturalne nawilżacze dla włosów. Niewielka ilość oleju można nałożyć na końce włosów lub rozprowadzić równomiernie na całą długość.

Ochraniaj i dbaj o właściwą stylizację

Chroń włosy przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych – palącym słońcem, suchym powietrzem, słoną i chlorowaną wodą oraz gorącymi akcesoriami do stylizacji. Na plaży noś kapelusz lub chustę i zabezpieczaj kosmyki preparatami z filtrem UV. Po kąpieli w morzu lub basenie umyj głowę i nałóż kosmetyk nawilżający. Do stylizacji z kolei wybieraj kosmetyki ochronne z jedwabiem lub kwasem hialuronowym.

Delikatnie rozczesuj włosy, zaczynając od końcówek i stopniowo przesuwając się w kierunku korzeni. Unikaj agresywnego czesania na mokrych włosach, ponieważ mogą one być bardziej podatne na uszkodzenia. Użyj odżywki rozplątującej, aby ułatwić rozczesywanie włosów, unikając ich łamania się.

Pamiętaj też o regularnych wizytach u fryzjera. Wiele kobiet tuż po porodzie decyduje się na drastycznie strzyżenie włosów. Obawiają się bowiem, że na skutek nadmiernego wypadania, fryzura przerzedzi się i będzie wyglądała nieatrakcyjnie. Nie musisz się jednak tego obawiać. Kosmyki będą wypadały tylko przez kilka tygodni. W tym czasie zadbaj o końcówki. Zetnij je, by zapobiec dalszym uszkodzeniom.

Redakcja szkolarodzenia.org.pl

Nasza redakcja składa się ze specjalistów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się rodzicielstwem i dbaniem o dobro matki i dziecka. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem w kwestiach przede wszystkim ciąży i parentingu, ale doradzamy też w sprawach związanych z chociażby urodą.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Uratuj włosy po połogu