Wizyta u dentysty w czasie ciąży – o czym warto pamiętać?

Istnieje wiele przesądów i mitów dotyczących okresu ciąży. Jednym z nich jest ten, że kobiety spodziewające się dziecka powinny unikać wizyty u stomatologa, dopóki nie stanie się to absolutną koniecznością. Przesądy mają jednak to do siebie, że z reguły mają niewiele wspólnego z prawdą. Tak jest i w tym przypadku. Jeśli więc zastanawiasz się, czy możesz bezpiecznie odwiedzić dentystę będąc w ciąży, odpowiedź jest twierdząca. Co więcej, w niektórych przypadkach jest to nawet bardzo wskazane. Dowiedz się więcej o opiece stomatologicznej w okresie ciąży – jakie środki ostrożności warto zachować, o czym informować swojego lekarza, jak przygotować się do wizyty.

Dlaczego opieka dentystyczna jest tak ważna podczas ciąży? 

Kobiecy organizm podczas ciąży ulega wielu przemianom. Burza hormonów i niektóre suplementy czy leki przyjmowane w tym czasie zwiększają suchość w ustach i zmieniają pH śliny, a poranne wymioty mogą przyczynić się do erozji zębów i chorób przyzębia. To dlatego warto zwiększyć częstotliwość szczotkowania i nitkowania zębów, ale również kontrolować ich stan w gabinecie. Niepodjęcie leczenia stanów zapalnych w jamie ustnej zwiększa ryzyko wczesnego porodu aż siedmiokrotnie! Kiedy najlepiej wybrać się do dentysty?


Na pierwszą kontrolną wizytę najlepiej wybrać się… jeszcze przed zajściem w ciążę. Świadome planowanie macierzyństwa to również przygotowanie organizmu na wysiłki ciąży i niwelowanie wszelkich stanów w organizmie, które mogłyby utrudnić przejście przez ten okres. Są pewne zabiegi stomatologiczne, których nie poleca się wykonywać w pierwszym trymestrze, jak np. zdjęcia rentgenowskie czy leczenie kanałowe, dlatego warto sprawdzić, czy ich nie potrzebujemy jeszcze zanim zaczniemy starać się o dziecko i podjąć ewentualne leczenie przed zajściem w ciążę.

Kolejne wizyty u stomatologa najlepiej zaplanować na każdy trymestr ciąży – np. w drugim, piątym i ósmym miesiącu. Lekarz na bieżąco sprawdzi, czy z zębami nie dzieje się nic niepokojącego. Należy przy tym poinformować go o swoim stanie, przyjmowanych lekach i suplementach, dzięki czemu będzie mógł zwrócić baczniejszą uwagę na symptomy typowe dla ciężarnych, a do tego udzieli indywidualnych porad na temat higieny jamy ustnej i rozplanuje potrzebne zabiegi tak, by na pewno były bezpieczne dla zdrowia mamy i dziecka.  

Które zabiegi lepiej odłożyć na okres po urodzeniu dziecka?


Wspomniane RTG i leczenie kanałowe nie są zalecane w pierwszym trymestrze cięży. Jedna nowoczesne gabinety wyposażone w sprzęt taki jak mikroskop endodentyczny czy endometr elektroniczny są w stanie przeprowadzić bezpieczne leczenie bez prześwietlenia. Ostateczną decyzję – leczyć czy nie podejmie lekarz, oceniając ryzyko i korzyści dla ciężarnej.

Sporo dyskutuje się także na temat znieczulenia podczas stomatologicznego w ciąży. Zabiegi, podczas których się je stosuje są jednak zwykle na tyle bolesne, że stres przeżywany podczas nich mógłby być dla dziecka znacznie bardziej zagrażający, niż sama substancja użyta do znieczulenia. Ta oczywiście dobierana jest w takich przypadkach ze specjalną uwagą. 

Kobiety, które mają problem z dosyć częstym w ciąży rozpulchnieniem dziąseł, powinny odsunąć na później zabiegi protetyczne. Po urodzeniu dziecka, kiedy stan jamy ustnej wróci do normy, zakładanie protez będzie mniej bolesne. Podobnie wygląda sprawa z leczeniem ortodontycznym. 

Pozostałe zabiegi dentystyczne, takie jak: 

  • usuwanie kamienia nazębnego, 
  • leczenie niewielkich ubytków, 
  • a nawet usuwanie zęba,

są dozwolone na każdym etapie ciąży. 

Tekst sponsorowany: Klinika stomatologiczna na warszawskim Bemowie – https://www.dentsm.pl

Redakcja szkolarodzenia.org.pl