Strona główna
Ciąża
Tutaj jesteś
Ciąża Żylaki a ciąża

Żylaki a ciąża – jak zapobiegać żylakom?

Data publikacji 17 listopada 2021

Powstawanie różnych schorzeń w ciąży mocno martwi przyszłe mamy. W szczególności żylaki są przypadłością nie tylko nieestetyczną, ale również może prowadzić do niebezpieczeństwa związanego z ich pęknięciem Powstawanie żylaków jest związane z lub stałym zniekształceniem kończyn. Dlatego też warto zapobiegać chorobom układu krążenia, zamiast je leczyć.

Jak w ciąży powstają żylaki?

Powstawanie żylaków jest związane przede wszystkim z zaburzeniami w prawidłowej pracy zastawek żylnych, które są odpowiedzialne za proces niecofania się krwi. Dzięki temu nie ma przyczyny doprowadzającej do rozpychania się żył, ich wydłużania i skręcania, czyli powstawania znanych już żylaków. W czasie ciąży cały mechanizm działania jest zaburzony, gdyż pojawia się większa ilość krwi, prowadząca do dodatkowej pracy całego układu, a także mocno aktywne stają się hormony jak np. progesteron, odpowiedzialny za zmniejszanie elastyczności i napięcia w ścianach krwionośnych kończyn dolnych. Kolejnym bodźcem do zaburzeń w procesie jest macica, która się powiększa i uciska główną żyłę dolną, przez co następuje mocny wzrost ciśnienia w naczyniach krwionośnych. Inną znaczącą przyczyną występowania tej przypadłości jest nadwaga oraz skłonności genetyczne.

Zapobieganie żylakom w ciąży

Działania prewencyjne, które są zalecane w przypadku możliwości pojawienia się żylaków to m.in. brak intensywnego tycia, co zapewnia mniejszą możliwość przeciążenia, a także brak zgagi, cukrzycy lub nadciśnienia. Wartym wzięcia pod uwagę sposobem jest leżenie z uniesionymi powyżej serca nogami, rezygnację z gorących kąpieli oraz opalania, a nawet unikanie zbyt długiego stania. Kolejnym sposobem jest korzystanie ze specjalistycznych produktów różnych firm przeznaczonych dla kobiet w ciąży jak rajstopy, podkolanówki czy pończochy uciskowe. Dzięki nim zmniejsza się opuchlizna, poprawia krążenie oraz zwiększa  się ukojenie w sytuacjach uczucia zmęczonych lub ciężkich nóg. To doskonały wybór dla osób obciążonych ryzykiem powstawania zmian żylnych oraz tych, którzy wolą im zapobiegać niż je leczyć. Dostać je można w wielu sprawdzonych sklepach stacjonarnych lub internetowych (np. Relaxansklep).

Redakcja szkolarodzenia.org.pl

Nasza redakcja składa się ze specjalistów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się rodzicielstwem i dbaniem o dobro matki i dziecka. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem w kwestiach przede wszystkim ciąży i parentingu, ale doradzamy też w sprawach związanych z chociażby urodą.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ciąża po laparoskopii jajnika