Pieluszkowy dylemat

Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach dylemat pieluszki wielorazowe vs. pieluchy jednorazowe nie ma już racji bytu. Na rynku dostępnych jest przecież tak wiele rodzajów pieluch jednorazowych, że problem z wyborem powinien raczej dotyczyć konkretnej marki czy rozmiaru. Na tak zwany pierwszy rzut oka może się wydawać, że wielorazowe pieluszki tetrowe to relikt dawno minionej epoki i nikomu nie przychodzi już do głowy ich stosowanie. Przecież tyle z nimi problemu i zgodnie z opiniami naszych babć dzisiejsi rodzice powinni być bardzo wdzięczni za wynalezienie pieluchy jednorazowej.

Pieluchy jednorazowe

Cóż, trzeba przyznać, że tego rodzaju pieluszki są dużo wygodniejsze od klasycznej tetry, jednak nie należy tak od razu przekreślać tradycyjnych rozwiązań, które mają wiele niewątpliwych zalet.
Przede wszystkim jeśli zastanawialiście się kiedyś nad stosowaniem pieluch wielorazowych to z pewnością byliście zdziwieni jak bardzo wyewoluowały one od czasów naszych dziadków.
Chociaż ciągle dostępne są tradycyjne tetrowe „szmatki” to jednak zmienił się nieco nie tylko sposób ich używania, ale także wygląd. Stały się bardziej atrakcyjniejsze i milsze dla oka nie tylko malucha ale również i rodziców. Oczywiście można poprzestać na zwykłych białych pieluchach, ale możliwości wyboru są wprost nieograniczone.
Nie stanowi żadnego problemu znalezienie pieluchy ozdobionej wizerunkiem ulubionego bohatera bajkowego naszego malucha, bądź też takiego, który jakoś specjalnie przypadł nam – rodzicom do gustu (wiecie o czym mówię).

Pieluchy wielorazowe

Zmienia się również „technologia” korzystania z wielorazówek. Dziś używa się ich raczej w komplecie ze specjalnymi otulaczami, natomiast sama pielucha tetrowa stanowi pewnego rodzaju, wymienny wkład. Jest to nieco podobne rozwiązanie jak w przypadku pieluszek jednorazowych, przynajmniej wizualnie, z tą jednak różnicą, że zarówno sam wkład jak i otulacz nadają się do ponownego wykorzystania po wypraniu. Sam otulacz wytrzymuje kilka zmian wkładów, dlatego nie trzeba zakładać nowego za każdym razem kiedy dziecko zostawi nam niespodziankę.
O ekologicznej przewadze pieluch wielorazowych nad jednorazówkami nawet nie warto wspominać. Jest to sprawa tak oczywista i wałkowana tyle razy, że każdy chyba zdaje sobie sprawę jakim obciążeniem dla środowiska jest zużyta jednorazówka, która będzie się rozkładać przez kilkaset lat.
Jednak najważniejszą zaletą pieluszki wielorazowej jest jej pozytywny wpływ na zdrowie skóry naszego maluszka. Taka pielucha, jako bardziej „oddychająca” jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem zwłaszcza jeśli dziecko ma skłonności do zapalenia skóry.