Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko

Przyczyny wymiotów u dzieci – dlaczego noworodek wymiotuje?

Data publikacji 6 lipca 2020

Opieka nad dzieckiem wiąże się z wieloma napotykanymi trudnościami. Dotyczy to pociech w każdym wieku. Od maluchów aż po nastolatków. Jednym z często pojawiających się problemów są wymioty. Pojawiają się nagle, potrafią mocno osłabić organizm i ciężko znaleźć ich przyczynę. Wymioty przydarzają się dzieciom od narodzin. U noworodków są one najbardziej kłopotliwe i warto zagłębić się w ten temat, aby wiedzieć, jak pomóc maleństwu. Jakie są przyczyny wymiotów u dzieci?

Wymioty u niemowlaka – jakie są tego przyczyny?

Wymioty u niemowlaka są bardzo problematyczny. Tak małemu dziecku nie możemy dać specjalnych leków oraz ciężko znaleźć przyczynę choroby. Niemowlę szybko się odwadnia, dlatego bardzo ważne jest konkretne działanie. Najczęstszą przyczyną wymiotów jest wirusowe zapalenie żołądka, ale są także inne. Zdrowie jelit i żołądka może być zakłócone przez zatrucie pokarmowe. Inne przyczyny to także: niedrożność jelit, zwężenie odźwiernika, a nawet zapalenie wątroby. To, dlaczego noworodek wymiotuje najlepiej określi lekarz. Trzeba się do niego udać krótko po pojawieniu się pierwszych wymiotów.

Dlaczego dziecko wymiotuje po jedzeniu?

Częstym przypadkiem wśród dzieci jest pojawienie się wymiotów po jedzeniu. Zwykle do 30 minut po jedzeniu – co może to oznaczać? Pierwsza diagnoza to zatrucie pokarmowe. Może ono nastąpić po spożyciu jakiegokolwiek pokarmu zanieczyszczonego przez wirusy lub bakterie. Dlatego bardzo ważne jest, aby podawać dziecku zawsze przegotowane i umyte jedzenie. Druga diagnoza to wada wrodzona – zwężenie odźwiernika. Objawia się ona nagłymi, tzw. „chlustającymi wymiotami”. Wymioty zawierają treść żołądkową. W tym przypadku konieczne jest udanie się do lekarza specjalisty. 

Przyczyny wymiotów u dzieci – jak je rozpoznać?

Niedoświadczonej osobie ciężko jest rozróżnić przyczyny wymiotów u dzieci. Dlatego najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jest udanie się do lekarza. Dziecko będzie tam w najlepszych rękach i będzie można podjąć szybkie działanie. To bardzo ważne w przypadku niemowląt i maluchów, gdyż mogą się one szybko odwodnić. Szczególnie wtedy, gdy nie wiemy dlaczego dziecko wymiotuje po jedzeniu. Jeśli to wada wrodzona, lekarz specjalista i odpowiednia diagnoza są potrzebni jak najszybciej. Nie wolno więc bagatelizować żadnych przypadłości u naszych małych pociech.

Do czego mogą prowadzić wymioty u dzieci?

Ciąża u wielu kobiet często jest połączona z częstymi wymiotami. Dlatego matki doskonale wiedza, do czego mogą one prowadzić. Bardzo ważne jest, aby kontrolować nawodnienie dziecka. Jest na to kilka sprawdzonych sposobów. Przede wszystkim zauważymy, że dziecko rzadziej oddaje mocz, ma suchy język oraz jest blade. Koniecznie obserwuj te czynniki, które od razu świadczą o odwodnieniu. Wymioty mogą być naprawdę groźne dla zdrowia, a nawet życia dziecka. Koniecznie dbaj o to, aby nie dopuszczać do zatruć oraz zawsze reagować szybko na pierwsze wymioty u niemowlaka. 

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na mlodamamo.pl

Redakcja szkolarodzenia.org.pl

Nasza redakcja składa się ze specjalistów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się rodzicielstwem i dbaniem o dobro matki i dziecka. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem w kwestiach przede wszystkim ciąży i parentingu, ale doradzamy też w sprawach związanych z chociażby urodą.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Półśpiochy niemowlece