Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko

Pokój dziecięcy – jak powinien wyglądać?

Data publikacji 20 listopada 2019


Każde dziecko zasługuje na takie miejsce, gdzie będzie się mogło ze spokojem bawić, gdzie będzie mogło tworzyć swój świat. Na samym początku, zaraz po urodzinach dziecko zamieszkuje w pokoju rodziców, gdzie będą oni mogli mieć nad nim stałą kontrolę. W końcu dziecko budzi się w nocy na karmienie, itd., dlatego dziecko musi mieć stałą opiekę nad sobą. Z czasem jednak dziecko może przenieść się do swojego pokoju, co na pewno będzie stanowiło dla rodziców swoistą ulgę.

Kiedy powinna nastąpić ta przeprowadzka?

To wszystko zależy od możliwości mieszkania rodziców, jak również od samego dziecka. Dla niektórych pociech trzy lata to może być za wcześnie – w szczególności, jeżeli w nocy się często budzą. Z kolei dla innych dzieci trzy lata to jak najbardziej odpowiedni wiek. Rodzice sami powinni wyczuć kiedy dziecko będzie gotowe na to, aby w końcu zamieszkać w swoim własnym pokoju. Zanim to jednak nastąpi należy całe pomieszczenie urządzić według potrzeb swojego dziecka, aby się tam dobrze czuło. Przede wszystkim należy wybrać meble oraz kolor ścian.

Co powinno wybierać się w pierwszej kolejności?

Meble. O ile pomalowanie ścian nie jest tak drogie, o tyle zakup innych mebli (nie dopasowanych do koloru ścian) może nas już sporo kosztować. Wybierając meble przykładowo dla dziewczynki nie stawiajmy na przesadną ilość różu, nawet jeżeli nasza córka jest fanatyczką tego koloru. Starajmy się wybrać kolory jak najbardziej uniwersalne i dodać do tego różowe dodatki. Dlaczego? Ponieważ kolorystyka w pokoju dziecięcym potrafi być zmienna. Jednego dnia córka będzie róż kochała, drugiego nie będzie chciała w nim przebywać. Tańsza będzie zmiana dodatków lub też ewentualne ich schowanie niż zmiana całego wyposażenia wnętrz. Warto więc przemyśleć dobór kolorów do pokoju dziecka. W pierwszej kolejności weźmy pod uwagę kremy, kolor ecru, a nawet biel. Może to być również nawet szarość, która jest bardzo modnym kolorem w ostatnich czasach. Można również postawić na delikatny niebieski (niekoniecznie tylko u chłopców), zieleń. Przy czym stawiajmy raczej na pastelowe odcienie, które nie rażą po oczach. Neonowe odcienie kolorów nie są odpowiednie do pokoju dziecka (w przeważającej ilości), ponieważ mogą one niekorzystnie wpływać na układ nerwowy dziecka. (co jest udowodnione naukowo). Można postawić na wyraźniejsze akcenty, jednak mogą one być naprawdę w malutkiej ilości. Jest wiele wspaniałych kolorów, które na pewno uda nam się dobrać do pokoju dziecka będącego jego azylem i miejsce zabaw.

Redakcja szkolarodzenia.org.pl

Nasza redakcja składa się ze specjalistów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się rodzicielstwem i dbaniem o dobro matki i dziecka. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem w kwestiach przede wszystkim ciąży i parentingu, ale doradzamy też w sprawach związanych z chociażby urodą.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Półśpiochy niemowlece