Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko ciąża

Akcesoria przydatne świeżo po porodzie

Data publikacji 21 kwietnia 2021

Narodziny dziecka to rewolucja w  życiu każdej kobiety. By przejść ją jak najłatwiej i szybko wrócić do pełni sił, mama potrzebuje wiele odpoczynku i troski – przyda jej się również wyprawka. Pościel dziecięca, kocyki, kołderka dla niemowląt, to z kolei domowe wyposażenie, o które powinniśmy zadbać przed narodzinami dziecka. Kołdry i poduszki warto aby były opatrzone atestami i certyfikatami, dzięki którym skóra niemowlaka będzie w 100% bezpieczna. 

Co zapakować do szpitalnej torby?

Torba powinna być spakowana przynajmniej na miesiąc przed spodziewaną datą porodu, by uniknąć gorączkowego kompletowania bagażu jeśli maluch zdecyduje się wcześniej zobaczyć z rodzicami. Standardowa długość pobytu w szpitalu to 2-3 dni – gdyby wystąpiła konieczność pozostania dłużej, potrzebne rzeczy z pewnością dowiezie bliska osoba.

Dokumenty i wyniki badań to podstawa – łatwo o nich zapomnieć gdy odejdą wody! Niezależnie od tego czy planowany jest poród naturalny czy cesarskie cięcie, trzeba przygotować komplet przyborów higienicznych, klapki pod prysznic, kapcie i ulubiony szlafrok. Bez wątpienia przydadzą się także frotki do włosów i tetrowa lub flanelowa pielucha.

W kwestii niezbędnych po porodzie artykułów higienicznych, lepiej zabrać ich mniej niż więcej – jednorazowe majtki oraz podkłady poporodowe to zbyt ważna sprawa, by polegać na zaopatrzeniu dostępnym w szpitalach. Kobiety decydujące się na naturalny poród muszą w okresie połogu szczególnie dbać o higienę intymną – na rynku są dostępne dedykowane im żele, emulsje i środki dezynfekujące zawierające na przykład korę dębu. Ze względu na krwawienia poporodowe, mogące budzić niepokój zwłaszcza u pań dla których połóg jest nowością, sugerujemy postawić na ręczniki w ciemnym kolorze. Po nacięciu krocza przyda się maść poprawiająca gojenie ran, a już na pewno powinna ją mieć mama po cesarskim cięciu.

Koszule do karmienia to element wyprawki nieoceniony również po powrocie do domu. By odsłonić pierś nie trzeba podciągać ubrania – wystarczy odpiąć górną część. Dla maksymalnej wygody warto zaopatrzyć się także w staniki do karmienia piersią i preparat na podrażnienia sutków.

W domowej szafce

To jak długo trzeba będzie używać podkładów poporodowych (nazywanych też podpaskami poporodowymi – słusznie, bo wyglądają po prostu jak wielkie podpaski) jest kwestią indywidualną. W pierwszych dniach po opuszczeniu szpitala krwawienia z dróg rodnych będą intensywne, wymagające maksymalnej chłonności. Oszczędzać na podkładach nie można, by za sprawa zbyt rzadkiego wymieniania nie dopuścić do infekcji! Nie zaleca się używania zwykłych podpasek – ich wybór oznacza gorszą wentylację krocza a więc utrudnione gojenie.

Powiedzieć, że okres połogu nie jest przyjemny, to jak nic nie powiedzieć. By zapewnić świeżo upieczonej mamie maksymalną możliwą ulgę w bólu, należy koniecznie zaopatrzyć się w okłady. Dobrym wyborem będzie okład żelowy, który w zależności od potrzeb można schłodzic lub podgrzać – przyda się też już po połogu, na przykład do ogrzewania zmarzniętych rąk. Również właściwą i długodystansowo przydatną decyzją będzie inwestycja w termofor. W razie potrzeby zawsze pozostaje improwizacja i zrobienie okładu z tetrowych pieluch lub woreczka z lodem, albo spryskiwanie bolesnych miejsc wodą wlana do rozpylacza.

Siedzenie po porodzie naturalnym ułatwi specjalna poduszka, nazywana kołem poporodowym. Kształtem przypomina donuta, dzięki czemu kobieta nie będzie w pozycji siedzącej naciskać na obolałe miejsca. Skoro jesteśmy przy miękkich ułatwiaczach życia – poduszka do karmienia zwolni z konieczności ciągłego podtrzymywania jedzącego niemowlaka.

Wspominaliśmy już o preparatach łagodzących podrażnienia sutków – świeżo upieczona mama nieprędko się z nimi rozstanie. Pomóc mogą osłonki na sutki oraz wkładki laktacyjne.

Spokój na wagę złota

Poród, połóg i nowy domownik pochłaniają ogromne ilości energii. Zadaniem bliskich jest przede wszystkim wspieranie – nie chodzi tylko o spieszenie ze świeżym okładem czy pobiegnięcie do apteki. Kobieta po porodzie potrzebuje przede wszystkim spokoju. Jeśli widać że jest wyraźnie zmęczona, dobrym pomysłem jest przełożenie planowanej wizyty dziadków niemowlaka – może nie mieć odwagi sama o to poprosić, by nie sprawić przykrości podekscytowanej rodzinie. Teraz jednak to ona jest na pierwszym miejscu, a dziadkowie mają obowiązek to uszanować.

Częstym problemem mam są również próby zbyt dużej ingerencji w jej prywatność, na przykład poprzez wypytywanie o nieprzyjemne szczegóły porodu. Jeżeli bliska osoba słyszy, że rozmowa zmierza w złym kierunku, a świeżo upieczona mama ewidentnie nie chce o czymś mówić – czego nie dostrzega natomiast nietaktowny rozmówca – powinna mniej lub bardziej subtelnie zainterweniować.

Jak widać, wyprawka do szpitala i domowe zaopatrzenie to nie wszystko. Odpoczynek i szacunek są niemniej ważne dla kobiety, której życie właśnie się zmieniło. Nawet najlepiej dopasowany biustonosz do karmienia nie zapewnia takiego komfortu, jak stabilne oparcie w bliskich osobach.

Redakcja szkolarodzenia.org.pl

Nasza redakcja składa się ze specjalistów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się rodzicielstwem i dbaniem o dobro matki i dziecka. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem w kwestiach przede wszystkim ciąży i parentingu, ale doradzamy też w sprawach związanych z chociażby urodą.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Półśpiochy niemowlece