Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko Fizjoterapeuta o ciąży

Fizjoterapeuta o ciąży i porodzie oraz wczesnej rehabilitacji poporodowej

Data publikacji 5 grudnia 2022

Ciąża to czas, w którym zmianom ulega wiele układów w organizmie kobiety, co ma na celu m.in. przygotowanie do porodu. Po tym czasie następuje okres regeneracji i stopniowego powrotu do funkcjonowania, jak przed ciążą. Jest to bardzo wymagający okres dla każdej kobiety. Obecne czasy to niestety przewaga trybu siedzącego, który nie wpływa korzystnie na organizm ciężarnej, dlatego istotna jest pomoc fizjoterapeutów uroginekologicznych zarówno w czasie trwania ciąży jak również po jej rozwiązaniu. Taki terapeuta może zredukować występujące dolegliwości podczas ciąży oraz połogu, a dodatkowo może też przygotować do porodu.

Na rynku fizjoterapeutycznym można znaleźć również szkolenia z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej. Jednym z nich jest kurs Fizjoterapia uroginekologiczna w ujęciu holistycznym: poród okiem fizjoterapeuty i położnej”. Szkolenie to ma na celu przedstawić podstawy teorii oraz praktyki pracy z kobietami, które zmagają się z dysfunkcjami dna miednicy pod względem fizjoterapeutycznym oraz położniczym.

Występujące dolegliwości podczas ciąży

Pierwszy trymestr to czas, gdzie ciało kobiety zaczyna przechodzić zmiany, a organizm przystosowuje się do istniejącej sytuacji. Zmiany hormonalne odczuwane są przez ciężarną już od pierwszych tygodni, natomiast w kolejnych miesiącach kiedy dziecko jest większe organizm odczuwa to jeszcze bardziej, a przede wszystkim układ kostno-stawowy wraz z więzadłowo-mięśniowym. W związku z tym indywidualnie dobrana aktywność fizyczna jest bardzo ważna, ponieważ pozwala przygotować struktury mięśniowe oraz więzadłowe do porodu. 

Zmiany, które pojawiają się w organizmie na każdym etapie ciąży mogą wpływać na występujące dolegliwości bólowe. Jednak medycyna i nauka jest obecnie tak rozwinięta, że kobieta w ciąży może skorzystać z pomocy właściwych specjalistów, aby zminimalizować lub nawet wyeliminować problemy z jakimi się zmaga. W kadrze medycznej można spotkać coraz więcej fizjoterapeutek i fizjoterapeutów uroginekologicznych. Sukces takiej terapii tkwi także we współpracy pomiędzy terapeutami z różnych dziedzin i możliwościami jakie daje obecna technologia. 

Fizjoterapeutka uroginekologiczna o porodzie


Bez względu na to czy poród odbywa się siłami natury czy przez cesarskie cięcie jest to ogromne przeżycie zarówno fizyczne jak i emocjonalne. Biorąc pod uwagę stronę anatomiczną należy zwrócić uwagę na niektóre struktury ciała kobiety. 

Podczas porodu siłami natury istotna jest ruchomość miednicy oraz kości krzyżowej. W momencie gdy główka dziecka przesuwa się przez kanał rodny kość krzyżowa powinna mieć zdolność się odchylić. Ważną rolę odgrywa także cały odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Następna struktura, która jest kluczowa dla efektywnego porodu to mięśnie i więzadła, które nie powinny być nadmiernie napięte, oraz właściwie pracująca przepona. Jeśli kobieta jest pod opieką fizjoterapeutki uroginekologicznej ma szansę jak najlepiej przygotować się do porodu i popracować z każdą strukturą w taki sposób aby ją rozluźnić jeśli jest napięta lub nie ma wystarczającej ruchomości. 

Cesarskie cięcie także wymaga odpowiedniego przygotowania. Wbrew pozorom jest to bardzo poważna operacja, a nie drobny zabieg. Ćwiczenia wykonywane podczas okresu ciąży umożliwiają szybszy powrót do sprawności fizycznej po cesarce. 

Czas połogu

Świeżo upieczona mama oprócz opieki nad noworodkiem musi również odpocząć i się zregenerować. Nie ma znaczenia czy poród był siłami natury czy przez cesarskie cięcie – pierwsze tygodnie to czas odpowiedniej profilaktyki, która pomoże uchronić kobietę przed niekorzystnymi konsekwencjami.

Mięśnie dna miednicy wraz z innymi strukturami podczas ciąży oraz porodu osłabiły się i powinny mieć szansę aby bezpiecznie się wzmocnić i odbudować. Wizyta u fizjoterapeutki uroginekologicznej lub fizjoterapeuty uroginekologicznego to “must have” każdej kobiety po połogu. Specjalista lub specjalistka w tej dziedzinie skontroluje mięśnie dna miednicy, powłoki brzuszne czy bliznę po cesarskim cięciu.

Podsumowanie 

Stały rozwój fizjoterapii nie tylko w Polsce, ale na całym świecie sprawia, że zwiększają się możliwości terapeutyczne. W związku z tym problemy kobiet nie są bagatelizowane i rośnie grupa pacjentek, której udaje się udzielić pomocy i zminimalizować dolegliwości występujące nie tylko w ciąży, ale również w okresie okołoporodowym.

Materiał zewnętrzny

Redakcja szkolarodzenia.org.pl

Nasza redakcja składa się ze specjalistów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się rodzicielstwem i dbaniem o dobro matki i dziecka. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem w kwestiach przede wszystkim ciąży i parentingu, ale doradzamy też w sprawach związanych z chociażby urodą.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Półśpiochy niemowlece