Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko Laktator ręczny czy elektryczny

Laktator ręczny czy elektryczny? Jak wybrać?

Data publikacji 14 lipca 2022

Wkrótce zostaniecie rodzicami i w związku z tym zaczęliście już kompletować wyprawkę dla bobasa? Pamiętaj, by na tym etapie nie zapomnieć również o swoim komforcie – zainwestuj więc w laktator ręczny lub elektryczny, dzięki któremu będziesz mogła odciągnąć pokarm zawsze wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. W jakich sytuacjach może okazać się szczególnie przydatny? I w końcu, jaki laktator jest lepszy – ręczny czy elektryczny?

Czym jest laktator?

Laktator to niewielkie urządzenie, które służy do odciągania mleka z piersi. Za sprawą siły ssącej pozwala wydobyć z piersi naturalny pokarm mamy, który następnie spływa przez lejek do pojemnika stanowiącego integralną część urządzenia. Zarówno modele ręczne, jak i elektryczne wspierają mamy na etapie karmienia piersią. Co więcej, dobrze wpisują się w rekomendacje WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, w których znaleźć można zalecenie, by kobiety karmiły swoje bobasy piersią przez okres minimum 6 miesięcy.

Wśród produktów dostępnych na rynku znajdziesz zarówno laktatory ręczne, jak i elektryczne. Jaki laktator wybrać? Kilka wskazówek, które pomogą Ci w podjęciu decyzji znajdziesz w dalszej części artykułu. Bogaty wybór laktatorów znajdziesz na stronie: https://www.51015kids.eu/dziecko/niemowlak/dla-mamy/laktatory.

Laktator ręczny

Laktatory ręczne to najbardziej podstawowa wersja tego typu urządzeń. Są tańsze od modeli elektrycznych, a także mają prostą konstrukcję do samodzielnego montażu. Standardowy model składa się z silikonowej nakładki, uchwytu z lejkiem oraz butelki ze smoczkiem – całość jest natomiast prosta do umycia. Aby odciągnąć pokarm za pomocą laktatora ręcznego, należy użyć siły własnych rąk. Do pompowania wykorzystuje się specjalny uchwyt, dołączoną pompkę lub miękką gruszkę do ściskania w dłoni – te zaś połączone są z nakładką na pierś przez specjalną rurkę. Po miarowym naciskaniu na tłok lub pompkę, uruchomi się proces zasysania mleka, które następnie spłynie do dołączonej butelki. Z uwagi na to, że laktatory ręczne nie mają zasilania zewnętrznego, stanowią świetną propozycję dla mam, którym zależy na mobilności. Spakuj laktator do torby, ciesz się czasem spędzonym poza domem i w razie potrzeby po prostu skorzystaj z urządzenia, by odciągnąć nadmiar pokarmu.

Laktator elektryczny

Laktatory elektryczne są droższe, ale też nowocześniejsze od ich ręcznych odpowiedników. To efektywna propozycja dla mam, którym zależy na czasie i komforcie. Urządzenie jest niemal bezobsługowe – wystarczy przystawić je do piersi i uruchomić. Najlepsze modele dostępne na rynku oferują szereg przydatnych funkcji, z których warto skorzystać przed lub w trakcie odciągania pokarmu. Nie brakuje także laktatorów, w których ssanie oraz nacisk na sutek wiernie naśladują odruch ssania u niemowlaka. Do innych przydatnych opcji należą np.:

  • masaż pobudzający – warto uruchomić go na kilka minut przed odciągnięciem pokarmu;
  • samodzielne ustawienie siły ssania – zdecyduj o tym, z jaką intensywnością ma działać urządzenie. W niektórych modelach możesz ustawić ją w zakresie od 1 do 7;
  • tryb podwójnej częstotliwości – łączy zalety ssania z naprzemienną siłą, co pobudza np. wklęsłe brodawki;
  • tryb aspiratora do nosa – dodatkowa opcja, której intensywność również możesz ustawić zgodnie ze swoimi preferencjami.

Jaki laktator lepszy ręczny czy elektryczny?

Jaki laktator wybrać – ręczny czy elektryczny? Jeśli nie potrafisz zdecydować, postaw na oba. Każdy z nich przyda się bowiem w różnych sytuacjach.

Jeśli zależy Ci na mobilności, lubisz częste spacery lub planujesz kilkugodzinne spotkanie z przyjaciółkami, zabierz ze sobą laktator ręczny. Takie modele są ciche (a zatem dyskretne) i stosunkowo tanie. Ich główną zaletą jest także to, że działają w każdych warunkach – jeśli nawet nie będziesz mieć dostępu do gniazdka, bez problemu poradzisz sobie z ręcznym odciągnięciem nadmiaru pokarmu. Wadą takich modeli jest to, że wymagają ręcznego pompowania, co po kilku minutach może być męczące. Jeżeli jednak będziesz potrzebować go a awaryjnej sytuacji (np. podczas kilkugodzinnego wypadu na miasto) – wtedy będzie niezastąpiony.

Laktatory elektryczne są zasilane sieciowo co oznacza, że nie są tak mobilne, jak modele ręczne. Mają jednak wiele istotnych zalet i są rewelacyjnym wyborem do domu. Przede wszystkim są bardzo wygodne w codziennym użyciu – wystarczy przystawić urządzenie do piersi i uruchomić. Są to zatem modele niezwykle efektywne, które dają możliwość samodzielnego ustawiania poziomu intensywności pracy. W wielu modelach nie brakuje także pewnych dodatkowych funkcji (np. opcji masażu, regulacji siły ssania czy zapamiętywania preferowanych ustawień), które sprawiają, że proces odciągania mleka staje się jeszcze bardziej komfortowy.

Naturalne mleko mamy to bez wątpienia najlepszy pokarm dla każdego niemowlaka. Jest źródłem cennych dla zdrowia składników, dzięki którym maluch może rozwijać swoją odporność i cieszyć się zdrowiem. Warto zatem zainwestować w laktator, który posłuży do odciągnięcia pokarmu na przykład wtedy, gdy nie ma możliwości nakarmienia bobasa piersią. Dzięki temu, gdy będziesz mieć nawał pokarmu lub zaplanujesz dłuższe wyjście bez dziecka, możesz zostawić maluchowi butelkę z odciągniętym mlekiem, które tata czy dziadkowie podadzą mu, gdy zajdzie taka potrzeba.

Artykuł sponsorowany

Redakcja szkolarodzenia.org.pl

Nasza redakcja składa się ze specjalistów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się rodzicielstwem i dbaniem o dobro matki i dziecka. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem w kwestiach przede wszystkim ciąży i parentingu, ale doradzamy też w sprawach związanych z chociażby urodą.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Półśpiochy niemowlece