Zimowy spacer
Data publikacji 16 listopada 2019
Spacery z dzieckiem w okresie jesienno-zimowym często są sporym wyzwaniem dla rodzica, zwłaszcza dzisiaj, kiedy tyle osób daje miliony rad i opinii jak zadbać o dziecko w czasie mrozów.
Obalenie mitu
Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest obalenie mitu jako, że w okresie niskich temperatur, dziecko powinno zostawać w domu. Tolerancja niskich temperatur jest bardzo ważna i to właśnie zimowy spacer hartuje maleństwo i wzmacnia jego odporność na choroby. Wyjątkiem są kilkutygodniowe niemowlęta, z którymi nie należy wychodzić na zewnątrz kiedy temperatura spada poniżej –10°C.
Natomiast trzy dni przed pierwszym spacerem, należy się odpowiednio przygotować. Werandowanie, czyli pierwsze kroki przed spacerem polegają na stopniowym przyzwyczajeniu dziecka do wyjścia na zewnątrz.
W tym celu należy wystawić odpowiednio ubrane dziecko przy otwartym oknie. Czas jest tutaj bardzo ważny, należy zacząć od 10 minut i stopniowo zwiększać czas o kolejne 10 minut w ten sposób, kiedy dojdzie wreszcie do wielkiego wyjścia organizm dziecka zamiast doznać szoku będzie przygotowany.
Sprawdzanie malucha
Podczas spaceru bardzo ważne jest, by sprawdzać czy maleństwu jest za zimno lub za gorąco. Sprawdzić należy kark malca, jeśli jest on zimny to trzeba dodatkowo ubrać dziecko i przykryć drugim kocykiem, jeśli jest mokra oznacza to, że dziecko się poci i trzeba go rozpiąć, by się nie przegrzało. Natomiast jeśli skóra na karku jest ciepła i sucha to wszystko w porządku i można spokojnie kontynuować spacer.
W trosce rodziców, by dziecko nie zmarzło często szala przechyla się w drugą stronę w efekcie przegrzewając maleństwo i doprowadzając do przeziębienia lub grypy. Jak więc odpowiednio ubrać dziecko by ani nie zmarzło ani się nie przegrzało? Jest to wyzwanie, jednak wystarczy stosować się do kilku prostych zasad.
Przede wszystkim, należy zacząć od początku, czyli od body z długim rękawkiem lub śpiochów, następnie należy zadbać o ciepłe rajstopy oraz skarpetki, sweter lub polar i ciepłe spodnie. Na tak ubrane dziecko, należy ubrać ciepłą czapkę – by dziecku było wygodnie, warto sprawdzić czy materiał nie jest gryzący, ciepły szalik najlepiej z naturalnego materiału, by ciało mogło oddychać, takim materiałem jest np. bawełna, len czy jedwab, na koniec oczywiście rękawiczki, buty oraz ciepły kombinezon.
Tak ubrane dziecko, trzeba jeszcze przykryć kocykiem. Polecane jest mieć również w pogotowiu drugi kocyk i jeszcze jakąś kurteczkę z polarem, gdyby dziecku było za zimno.
Bardzo ważne w tym wszystkim jest to, by strój dziecka nie krępował jego ruchów i był wygodny.
Tak przygotowane dziecko jest gotowe do swoich pierwszych zimowych doświadczeń.