Strona główna
Ciąża
Tutaj jesteś
Ciąża

Ciało po ciąży

Data publikacji 13 listopada 2019


Powrót do formy po ciąży to kwestia, która interesuje każdą kobietę, która urodziła dziecko i zakończyła połóg, bo to właśnie jego zakończenie daje zielone światło co do powrotu do ćwiczeń.

Konsultacja ze specjalistą

Jak już wiemy powrót do formy po ciąży warto rozpocząć wtedy, kiedy zakończy się połóg. Kwestię powrotu do aktywnego trybu życia trzeba skonsultować ze specjalistą- ginekologiem. To właśnie on po dokładnym badaniu stwierdzi czy nie ma przeciwwskazań do rozpoczęcia ćwiczeń/. Bardzo często bada on bliznę po cesarskim cięciu, która słabo zrośnięta może pęknąć podczas nadmiernego wysiłku. Badaniu podlega także zwartość mięśni, które mogły uleć rozluźnieniu przez wiele miesięcy spoczynku i po prostu stracić na mocy. W końcu poród to bardzo męczący proces. Warto wiedzieć, że nie każda kobieta znosi go książkowo i każda z nich może borykać się z komplikacjami nawet wiele miesięcy po rozwiązaniu. Właśnie dlatego niezbędna jest stała opieka ginekologiczna. Nie warto próbować nic na własną rękę, bo można narobić sobie więcej szkody niż pożytku.

Od czego zacząć powrót do formy po ciąży?

Dążenie do sylwetki sprzed ciąży warto rozpocząć stopniowo np. od dłuższych spacerów, nawet i z dzieckiem. Takie delikatne wprowadzenie do świata ćwiczeń pozwoli na uniknięcie przeciążenia mięśni i ewentualnych urazów wykluczających ze sportu na dłuższy czas. Późniejsze ćwiczenia można rozpocząć od truchtu, a kończąc na bieganiu. Jazda na rowerze to również idealna opcja na wprowadzenie ruchu do życia, zwłaszcza jeśli zależy nam na uzyskaniu zdrowej i szczupłej sylwetki.

Sama aktywność fizyczna to niestety nie wszystko jeśli marzy nam się powrót do formy po ciąży. Zdrowe odżywianie to podstawa. By uzyskać wymarzone cele należy wprowadzić do swojego odżywiania dużą liczbę nisko węglowodanowych warzyw, odrobinę warzyw, dodatki w postaci pełnoziarnistych makaronów i ryżów. Chude mięso i wędliny to także dobra opcja na walkę z nadmiernymi kilogramami po ciąży. Warto wiedzieć, żeby posiłki odbywały się regularnie, np. co 3 godziny. Taka przerwa między posiłkami pozwoli na spalenie i spokojne strawienie poprzedniego dania.

Powrót do formy po ciąży może być przyjemny i nie kosztować wiele wysiłku. Wystarczy zabrać się za to z głową, mając realny cel przed sobą i nie zniechęcać się po pierwszym niepowodzeniu czy złamaniu diety. Wsparcie partnera i ojca dziecka jest konieczne, by odchudzanie i zdrowy tryb życia był efektywne. Kto wie, może przystąpicie do tego razem? Nie ma przecież nic lepszego od łączenia zdrowego trybu życia i spędzania czasu z drugą połówką.

Redakcja szkolarodzenia.org.pl

Nasza redakcja składa się ze specjalistów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się rodzicielstwem i dbaniem o dobro matki i dziecka. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem w kwestiach przede wszystkim ciąży i parentingu, ale doradzamy też w sprawach związanych z chociażby urodą.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ciąża po laparoskopii jajnika