Co potrzeba kobiecie karmiącej piersią?

Na początku macierzyństwa jest wiele niewiadomych. Młoda mama dopiero uczy się, jak zajmować się swoim dzieckiem. Z pomocą przychodzą wtedy bardziej doświadczone mamy lub rodzina, która chce ułatwiać życie młodej mamie. Wiele rzeczy może się przydać, lecz dużo jest też takich, które są po prostu zbędne. Bardzo przydatne są natomiast akcesoria dla kobiet karmiących, jeśli mam wybierze właśnie taki sposób odżywania swojego maluszka. Czasem jest to trudna droga, więc akcesoria wspomagające są bardzo wskazane i mogą sprawić, że mama nie podda się tak łatwo napotykając trudności.

Biustonosz do karmienia

Po pierwsze najważniejszy jest dobrze dobrany biustonosz do karmienia. Musi być on przede wszystkim wygodny, ale też musi dobrze podtrzymywać biust i oczywiście musi mieć łatwo odpinające się ramiączka, aby ułatwiać dziecku dostęp do piersi. Taki łatwy dostęp mają też specjalne ubrania dla kobiet karmiących. Piżamy czy koszule nocne mają rozpinane rozcięcia, które ułatwiają rozpięcie bez zdejmowania całości. Są też specjalnie zaprojektowane bluzki czy sukienki, w których można karmić bez zdejmowania całości. Ułatwić karmienie mogą także specjalne poduszki w kształcie rogala, które zapewniają wygodną pozycję dziecku i odciążają ręce mamy, która nie musi trzymać maleństwa podczas kamienia. Wypełnione są materiałem, który dopasowuje się do malucha i mamy a jego zewnętrzną powłokę można zdjąć i wyprać w razie zabrudzenia.

Inne akcesoria

Czasem zdarza się tak, że intensywnie ssący maluch uszkodzi mamie brodawki, wtedy z pomocą mogą przyjść specjalne osłonki na sutki, które przyniosą ulgę i zabezpieczą przed dalszymi uszkodzeniami. Dla kobiet karmiących są także specjalistyczne kosmetyki, które pielęgnują skórę piersi i dają ulgę w przerwach między karmieniami oraz pomagają wyleczyć uszkodzone brodawki. W sklepach dostępne są również herbatki, które mają wspomagać laktację lub które mają zapobiegać kolkom u maluszków. Czasami mama będzie chciała gdzieś wyjść i nie będzie mogła bezpośrednio nakarmić swojego dziecka, wtedy z pomocą może jej przyjść laktator, który pomoże jej ściągnąć pokarm. Zmagazynowany w specjalnie do tego przygotowanych woreczkach można przechowywać i użyć wtedy, kiedy dziecko będzie głodne, a mamy nie będzie w pobliżu. Niezbędne także dla kobiet karmiących piersią są wkładki laktacyjne. Chronią one odzież przed przesiąkaniem wypływającego z piersi mleka. Mogą być jednorazowe, które wyrzucamy po użyciu lub bardziej przyjazne środowisku wielorazowe, wykonane ze specjalnego chłonnego materiału, które po użyciu wystarczy wyprać.

Redakcja szkolarodzenia.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.