Jak najlepiej przygotować się na narodziny małego dziecka?

Przyjście na świat nowego członka rodziny jakim jest małe dziecko wymaga odpowiedniego przygotowania. Zarówno stworzenie bezpiecznej i komfortowej przestrzeni dla dziecka, jak i przygotowanie się pod względem emocjonalnym ma ogromne znaczenie. Urządzając pokoik dla niemowlaka należy zadbać o łóżeczko, przewijak na komodę, szafkę na ubranka oraz akcesoria, a także miejsce do karmienia. Rodzice poza kompletowaniem ubranek i akcesoriów potrzebnych do opieki nad niemowlakiem powinny przygotować się również emocjonalnie i psychicznie na pierwsze miesiące życia dziecka. 

Przygotowanie pokoju i akcesoriów niemowlęcych

Pokój dla niemowlaka powinien być przede wszystkim przestrzenią bezpieczną i jak najbardziej komfortową. Dziecko w pierwszych tygodniach i miesiącach życia potrzebuje spokoju i odpowiedniej opieki rodziców lub opiekunów. Zajmowanie się niemowlakiem w jego pierwszych miesiącach życia głównie ogranicza się do karmienia, przewijania oraz pielęgnowania i usypiania. Dlatego też cały pokoik i wszystkie przygotowane akcesoria powinny stanowić ułatwienie dla rodziców lub opiekunów. Przewijak na komodę, pojemne szuflady i wygodne łóżeczko to podstawowe elementy, których nie może zabraknąć w przestrzeni przeznaczonej dla dziecka. Kluczowym kryterium wyboru na przykład przewijaka na komodę powinna być jego funkcjonalność. Jeśli bowiem przewijak na komodę lub inny mebel nie będzie praktyczny i funkcjonalny, może przyczynić się do dużych trudności podczas pielęgnacji, przewijania lub karmienia dziecka i tym samym frustracji rodziców lub opiekunów.

Przygotowanie emocjonalne

Poza skompletowaniem pełnego wyposażenia mieszkania i pokoiku dla dziecka, rodzice powinni świadomie przygotować się na nadchodzące zmiany w ich życiu. Pojawienie się niemowlaka w rodzinie to ogromna odpowiedzialność. Jednocześnie jest to jednak również czas bardzo wymagający i męczący. Pierwsze tygodnie, a nawet miesiące życia dziecka mogą wiązać się z większym zmęczeniem i problemami emocjonalnymi. Świadomi rodzice przede wszystkim powinny się wzajemnie wspierać i wspólnie podejmować wszystkie decyzje oraz działania. Wzajemne zaufanie i świadomość nadchodzących zmian życiowych i związanych z tym trudności, pozwoli przejść przez najbardziej męczący i obciążający okres bez większych problemów. Obserwowanie rozwoju dziecka i osiągania kolejnych etapów napawa ogromną dumą i radością, powodując u rodziców wielkie wzruszenie, które wynagradza dotychczasowy trud oraz poświęcenie.

Redakcja szkolarodzenia.org.pl