Jak przetrwać pierwszą dobę po porodzie?

Pierwsza doba po porodzie zawsze jest trudna. Mimo iż zaraz po urodzeniu dziecka będziesz bardzo szczęśliwa, jednocześnie poczujesz się okropnie zmęczona, zwłaszcza jeżeli sam poród trochę potrwał. Musisz jednak jakoś przetrwać ten czas i na pewno dasz sobie z tym radę. Zwłaszcza, jeśli posłuchasz rad starszych koleżanek i skorzystasz z ich wskazówek. Wtedy już na pewno wszystko będzie dobrze, a negatywne emocje i zmęczenie szybko cię opuszczą.

Rekonwalescencja po porodzie

Na ten moment poród naturalny nie zdarza się zbyt często, ale jeśli akurat tobie się poszczęściło i nie musiałaś poddawać się cięciu cesarskiemu, twój okres rekonwalescencji po zabiegu będzie trwać dość krótko. Na pewno towarzyszyć mu jednak będzie zmęczenie. To zupełnie normalne, że zaraz po porodzie osłabniesz z sił, a poziom twojej energii będzie równy zeru. Pamiętaj zatem, aby w tym czasie pozwolić sobie przede wszystkim na odpoczynek. Musisz zregenerować swoje siły – i dla siebie, i dla swojego maluszka. Gdy już trochę odpoczniesz i poczujesz delikatny przypływ energii, możesz wziąć prysznic, aby odrobinę się orzeźwić i poczuć się lepiej w swoim ciele. Nie przejmuj się jednak kiepskim stanem skóry. To też zupełnie normalne i naturalne, że tuż po porodzie nie wygląda ona zbyt pięknie. Nie to jest jednak najważniejsze. Liczy się przecież tylko fakt urodzenia zdrowego dziecka.

Na ten moment poród naturalny nie zdarza się zbyt często, ale jeśli akurat tobie się poszczęściło i nie musiałaś poddawać się cięciu cesarskiemu, twój okres rekonwalescencji po zabiegu będzie trwać dość krótko.

Problemy fizjologiczne

Pierwsza doba po porodzie może być również problematyczna ze względów fizjologicznych. Na pewno poczujesz potrzebę oddania moczu, ale trudno ci ją będzie zrealizować. Spróbuj to jednak zrobić podczas brania pierwszego prysznicu. Jeśli ci się to nie uda – nie martw się, prędzej czy później będziesz mogła normalnie oddać mocz. Wszystko przyjdzie z czasem. Zachowaj spokój i opanowanie. Postaraj się również wcześniej zaopatrzyć w większą ilość grubszych podpasek (albo poproś swojego mężczyznę, by ci po nie pojechał), gdyż zaraz po porodzie powinna pojawić się u ciebie nieprzyjemna wydzielina. Zadbaj również o swoją higienę. Oprócz tego, że powinnaś wziąć prysznic, musisz również znacznie częściej podmywać krocze. Rób to najlepiej po każdym skorzystaniu z toalety. Płucz je pod bieżącą wodą o średniej temperaturze (nie za wysokiej i nie za niskiej).

Pierwsza doba po porodzie na pewno nie pozwoli ci na jakiś wzmożony wysiłek fizyczny, ale bardzo ważne jest to, abyś jak najszybciej zaczęła chociaż trochę się ruszać. Musisz bowiem pobudzić swoje mięśnie do ponownej pracy i zadbać o perystaltykę jelit. Ruch nie będzie łatwy, ale gdy się do niego zmusisz, na pewno ci pomoże.

Redakcja szkolarodzenia.org.pl