Urządzamy pokój dziecka

Kiedy nadchodzi czas na zaprojektowanie przestrzeni dla dziecka, często nie wiemy od czego zacząć. Wiadomo natomiast, że pokój musi być wesoły, kolorowy i przede wszystkim bezpieczny dla dziecka.

Pierwsza decyzja z jaką przyjdzie się nam zmierzyć to kolor ścian.

Należy brać pod uwagę, że pokój dziecka będzie zapełniony wieloma kolorowymi dodatkami oraz zabawkami, więc wybierając żywe i krzykliwe kolory, dziecko może czuć się przytłoczone, dlatego reguły kolory ścian powinny mieć barwę pastelową. Warto przyjrzeć się oddziaływaniu kolorów na psychikę i samopoczucie, tak np. kolor zielony i niebieski uspokaja, a żółty wspomaga pamięć i koncentrację, należy wystrzegać się nadmiaru czerwonego, gdyż może prowadzić do nadpobudliwości i agresji. Ściany można przyozdobić wieloma dekoracjami jak i również odprężającymi obrazkami np. spokojnego morza lub ożywić pokój wiszącymi paprotkami lub innymi bezpiecznymi dla dziecka roślinami.

Kiedy urządzamy pokój dziecka kolejną rzeczą, o której musimy pomyśleć to oświetlenie jest ono bardzo ważne, nie tylko do wesołej zabawy, ale również do nauki. Lampa wisząca jest najważniejsza, gdyż to właśnie ona rozprowadza równomierne i jasne światło. Lampki na biurko powinny imitować światło dzienne, by podczas nauki lub czytania przed snem nie męczyły oczu. Warto również wymienić lampki nocne, które będziemy włączać, kiedy dziecku przyśni się koszmar lub będzie się bało ciemności, takie lampki powinny mieć słaby żółty kolor, który pozwoli na odprężenie i łatwe zaśnięcie.

Meble na lata

Meble powinny być minimalistyczne, nie obciążające swą budową przestrzeni. Wyzwaniem będzie jednak dobór odpowiedniego koloru, meble nie mogą być za ciemne, bo będzie smutno i dziecko nie będzie chętnie przebywało w swoim pokoju, ale również nie mogą być zbyt jasne, bo dziecko zwłaszcza małe bardzo szybko je pobrudzi i uszkodzi – polecane kolory to pastelowe szarości i brązy.
Jeśli chcemy by zabawki, były wyeksponowane to warto wybrać meble z dużą ilością półek, natomiast jeśli zależy nam by były schowane to powinny mieć odpowiednio dużo ilość zamykanych szafek. Dodatkowo warto pomyśleć o różnych kolorowych pudełkach i kuferkach na zabawki.

Jednak najważniejszym meblem w pokoju dziecięcym jest niewątpliwie łóżko. Wiele rodziców zapomina o tym jak bardzo jest ono ważne przede wszystkim dla zdrowia, kiedy dziecko rośnie wraz z nim ukształtowuje się jego postawa – dlatego tak ważne jest dla kręgosłupa, by materac był ułożony na sztywnym podłożu. Plusem będzie jeśli łóżko będzie miało zagłówek – podczas czytania przed snem czy oglądania jakiegoś filmu dziecko będzie mogło leżeć w łóżku i oddawać się tym przyjemnym czynnością bez narażania się na bóle szyjne lub skrzywienie kręgosłupa.

Redakcja szkolarodzenia.org.pl