Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko dziecko sen

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo i komfort podczas snu?

Data publikacji 15 grudnia 2021

Nocny odpoczynek to niezwykle ważna sprawa w prawidłowym rozwoju każdego dziecka. Sen pozwala się zregenerować, odpocząć i nabrać energii na kolejny dzień. Nocny odpoczynek powinien być więc maksymalnie komfortowy oraz bezpieczny. Od rodziców zależy więc czy dziecko wstanie rano wypoczęte, a noc przebiegnie w bezpiecznych warunkach. Śpiworki do spania to jedno z akcesoriów, które najlepiej sprawdza się u małych dzieci często będących stosunkowo ruchliwymi w trakcie snu.

Odpowiednia temperatura

Cały organizm dziecka podczas snu odpoczywa i się regeneruje. Oznacza to, że temperatura powinna być komfortowa, sprzyjająca nocnemu odpoczywaniu. Pokój warto przed snem porządnie przewietrzyć, aby kładąc dziecko do łóżka nie odczuwało ono zbyt dużego gorąca. Niskie temperatury w pomieszczeniu są najlepszym sposobem na komfortowy sen. Jednocześnie dziecku należy zapewnić odpowiednią ochronę. Śpiworki do spania dla niemowląt to doskonała metoda na bezpieczny sen, podczas którego maluch nie będzie się ciągle odkopywał spod kołdry. Ponadto zwłaszcza najmłodsze dzieci nie powinny sypiać pod kołdrą, która stwarza pewne ryzyko wystąpienia trudności ze swobodnym oddychaniem. Dzieci w pierwszych miesiącach a nawet latach życia nie powinny posiadać więc ani kołdry, ani poduszki lub zbyt strojnych dekoracji w łóżeczku. Najlepszą pozycją i miejscem do snu dla niemowlaka, a później również i nieco starszego dziecka jest zwykły materac bez żadnych dodatków oraz śpiworek zapewniający komfort i właściwe utrzymanie ciepła całego ciała dziecka.

Wygoda

Najważniejsza zarówno dla dorosłych, jak i dzieci podczas snu jest wygoda. Największe znaczenie ma więc materac do łóżeczka dziecięcego oraz śpiworki do spania wykonane z bezpiecznych oraz komfortowych materiałów. Bardzo ważne jest stworzenie właściwego miejsca do spania zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka. To właśnie wtedy najczęściej przebudza się ono przynajmniej kilka razy w ciągu jednej nocy i potrzebuje bliskości swoich rodziców. Dlatego też łóżeczko powinno znajdować się w miejscu, do którego rodzice będą mieli swobodny dostęp przez całą no i jednocześnie zadbają sami o własny komfort snu. Śpiworki do spania nie powodują utraty komfortu lub jakichkolwiek utrudnień dla rodziców w opiece nocnej nad własnym dzieckiem. Wypoczęte oraz wyspane dziecko to również zadowoleni i energiczni rodzice, którzy mogli wypocząć i w pełni się wyspać. Dbałość o bezpieczeństwo i komfort dziecka w nocy nie musi być problematyczne i powodować duże wątpliwości u rodziców.

Redakcja szkolarodzenia.org.pl

Nasza redakcja składa się ze specjalistów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się rodzicielstwem i dbaniem o dobro matki i dziecka. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem w kwestiach przede wszystkim ciąży i parentingu, ale doradzamy też w sprawach związanych z chociażby urodą.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Półśpiochy niemowlece