Jakie zabawki edukacyjne wybrać dla dziecka?

Im wcześniej dziecko zacznie się rozwijać, tym lepiej dla niego i jego rodziców. Nie można jednak proponować mu samych bezużytecznych zabawek, jednocześnie mając nadzieję na to, że jakimś magicznym sposobem wykształci się u niego wysoki poziom inteligencji. Takie cuda raczej się nie zdarzają. Nawet maluszek z najlepszymi genami nie zdoła wykorzystać całego potencjału, jeżeli do jego rąk nie trafią dobre zabawki edukacyjne. W takie elementy do zabawy warto na pewno inwestować. Potrafią one uczyć, a jednocześnie zapewniać rozrywkę. Nauka poprzez zabawę przynosi natomiast najlepsze i najszybsze rezultaty. Warto zaproponować ją dziecku.

Jaką wybrać?

Dobra zabawka edukacyjna powinna łączyć w sobie elementy rozrywki i kształcenia. Musi być tak jakby dwoma rzeczami na raz. Na pewno powinna podobać się dziecku, bo w przeciwnym wypadku nie będzie ono z niej korzystać, dlatego należy dostosować ją do wieku malca. Inne przypadną do gustu trzylatkowi, a zupełnie inne pięciolatkowi. Jeżeli natomiast okaże się, że szkrab jest za mały na korzystanie z konkretnej zabawki, może to wywołać u niego frustrację i zniechęcenie. Kiepskim pomysłem byłoby również proponowanie przedszkolakom zabawek dla niemowląt. Dla nich będą one zbyt nudne i pospolite. Zawsze należy więc sprawdzać zalecenia samych producentów, by sięgać po zabawki edukacyjne, z których konkretne dziecko rzeczywiście będzie mogło korzystać.

Przykłady zabawek

Czas na prezentację kilku konkretnych przykładów. Często kupowanymi zabawkami przez rodziców są np. dinozaury i jest to akurat świetny wybór. Wszystkie dzieci je lubią. Dinozaury fascynują zarówno maluchy, jak i nieco starszą młodzież, dlatego są to zabawki bardzo uniwersalne. Mogą być użytkowane przez długi czas. Dodatkowym ich plusem jest to, że kryją w sobie wartość edukacyjną. Dzięki takim dinozaurom kilkulatek może wejść w rolę archeologa i odkryć dzieje całej planety. Uczy się, jak wyglądała ona wiele lat temu, co może rozwinąć u niego zainteresowanie samą historią. Takie małe figurki przypominające dinozaury będą również fantastyczną pamiątką z młodości. Gdy dziecko już z nich wyrośnie, nie trzeba ich od razu wyrzucać. Warto zostawić mu przynajmniej jednego dinozaura, by dzięki niemu przypominał sobie o swoim szczęśliwym dzieciństwie.

Wybierając zabawki edukacyjne, należy też kierować się tym, jakie jest dziecko. Trzeba skoncentrować się na jego zainteresowaniach, by do nich dopasować odpowiednie przedmioty. Nie ma sensu kupować czegoś, czym maluch kompletnie nie będzie chciał się bawić.

Redakcja szkolarodzenia.org.pl