Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko

Kiedy potrzebna jest pomoc fizjoterapeuty dziecięcego?

Data publikacji 22 października 2019


Wiadomo, że wszyscy rodzice są naturalnie przewrażliwieni na punkcie zdrowia własnego dziecka. Obserwują zatem bacznie swoje latorośle od najmłodszych lat i często sen z oczu spędza im możliwość wystąpienia wad rozwojowych. Może to doprowadzić do wielu stresujących sytuacji, zwłaszcza kiedy rodzice porównują poziom rozwoju swoich maluszków z rówieśnikami. Od razu warto tu podkreślić, że pewne różnice w rozwoju pomiędzy dziećmi, zwłaszcza tymi najmłodszymi są naturalne i nie są niczym niepokojącym.

Różne tempo rozwoju

Pamiętajmy, że dzieci rozwijają się w różnym tempie i to, że inny maluszek wykonuje już czynności, których nasze dziecko jeszcze nie potrafi, wcale nie oznacza, że coś jest nie tak. Prawdopodobnie wszystko jest jak w najlepszym porządku i już wkrótce nasze maleństwo zacznie wykonywać „akrobacje” typowe dla swojego wieku.
Są jednak sytuacje, które będą wymagały konsultacji ze specjalistami z dziedziny fizjoterapii. Jeśli mimo wszystko coś w rozwoju waszego dziecka nadmiernie was niepokoi, na przykład dziecko nie potrafi siadać samodzielnie pomimo tego, że jego rówieśnicy już dawno tę umiejętność opanowali, to udajcie się do odpowiedniej placówki medycznej w celu oceny poziomu rozwoju dziecka.
Podkreślmy jednak, że wcale nie musi to oznaczać zaburzeń rozwojowych i być może w ogóle nie ma się czym przejmować i wasze dziecko jest w pełni zdrowe.
Specjalista w odpowiedniej placówce pediatrycznej z pewnością będzie potrafił, obiektywnie ocenić, czy naszemu dziecku nic nie dolega i w razie jakichkolwiek wątpliwości skieruje je na odpowiednie badania lub na przykład na gimnastykę korekcyjną.

Korygowanie wad postawy

Fizjoterapia dziecięca to dziedzina bardzo obecnie zaawansowana i można dzięki niej skorygować bardzo wiele wad rozwojowych dziecka. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod fizjoterapii jest obecnie możliwe skorygowanie większości wad postawy, które nie tylko mogą stanowić problem czysto estetyczny, ale również w przyszłości mogą być przyczyną problemów zdrowotnych.
Najczęstszą metodą fizjoterapii dziecięcej pozostaje znana chyba wszystkim gimnastyka korekcyjna. Można ja wykonywać w wyspecjalizowanym ośrodku lub też po odpowiednim przeszkoleniu rodziców, także i w domowym zaciszu (w niektórych przypadkach konieczne może okazać się regularne odwiedzanie ośrodka rehabilitacji)
Efekty jakie można uzyskać dzięki regularnej fizjoterapii mogą być naprawdę zaskakujące nawet w przypadku dość dużych wad postawy. Ważne jest indywidualna ocena wady i dobranie zestawu ćwiczeń lub zabiegów, które w określonym przypadku będą mogły przynieść najlepsze efekty.

Redakcja szkolarodzenia.org.pl

Nasza redakcja składa się ze specjalistów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się rodzicielstwem i dbaniem o dobro matki i dziecka. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem w kwestiach przede wszystkim ciąży i parentingu, ale doradzamy też w sprawach związanych z chociażby urodą.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Półśpiochy niemowlece