Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko

Kreatywność u dziecka

Data publikacji 16 listopada 2019


Dzieci, to bardzo pojętne osóbki. Są chłonne wiedzy i dlatego bardzo szybko ją przyswajają. Dzieci są, jak gąbka. Wsiąka w nie wszystko co jest dobre. Lecz również i to, co jest mniej dobre. Dlatego przebywając z dziećmi trzeba bardzo uważać na to co się robi i na to co się mówi. Gdyż dzieci dostrzegają i słyszą wszystko nawet wtedy, gdy dorosłym się wydaje, że są bardzo czymś zajęte. A one zajmują się zabawą i wszystko inne też mają pod kontrolą. Także, gdy chcemy nauczyć dziecko pozytywnych zachowań i bogatego słownictwa, to również tego przestrzegajmy. I uczmy dzieci kreatywności.

Kreatywność dziecka – jak ją rozwijać?

Kreatywność jest to proces umysłowy, który pociąga za sobą powstawanie nowych koncepcji. A myślenie kreatywne, to myślenie, które prowadzi do uzyskania oryginalnych rozwiązań. Czyli kreatywność jest to zdolność tworzenia czegoś nowego. I właśnie do tego trzeba zachęcać dzieci. Motywować je, aby chciały na podstawie tego, co jest już im znane tworzyć coś więcej. I tworzyć coś nowego w oparciu o posiadaną wiedzę i umiejętności. Najbardziej kreatywne są małe dzieci do 5 roku życia. Ich kreatywność jest niemalże stu procentowa. A potem okazuje się, że im są starsze, tym mniej kreatywne. I w wieku dziesięciu lat nie ma mowy już o prawie stu procentach, lecz tylko o trzydziestu pięciu procentach. A w wielu piętnastu lat, już tylko o dziesięcioprocentowej kreatywności.

Ćwiczenie wyobraźni

Dzieci posiadają ogromną wyobraźnię, która pozwala im na tworzenie czegoś oryginalnego. I dlatego, aby dzieci nie traciły kreatywności warto ją ćwiczyć od najmłodszych lat. Ćwiczyć można poprzez stwarzanie dzieciom odpowiednich warunków. A więc poprzez dostarczenie im odpowiednich narzędzi i stworzenie dziecku przestrzeni. Gdy dziecko otrzyma wszystko do tego, aby rozwijała się jego wyobraźnia, to ona nie będzie tracić na wielkości mimo upływu lat. A będzie się zmieniać w bardziej dojrzałą i prowadzącą do nowych, większych odkryć. Czym jest tworzenie przestrzeni? Jest to stworzenie dla dziecka miejsca, w którym będzie ono mogło bezpiecznie i swobodnie rozwijać swoją kreatywność. Jeżeli chodzi o narzędzia do rozwijania wyobraźni, to są one znane i proste, jak kredki, blok do rysowania, plastelina, farby, wycinanki, tablica do rysowania i kolorowa kreda, klocki do układania, puzzle. Mając to niech maluch eksperymentuje i tworzy. Ważne też jest pozytywne wzmacnianie dziecka. A więc chwal dziecko, motywuj do działania i w żadnym wypadku nie podcinaj skrzydeł. Pozwól, aby twoje dziecko realizowało każdy swój pomysł. A to zaprocentuje w przyszłości.

Redakcja szkolarodzenia.org.pl

Nasza redakcja składa się ze specjalistów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się rodzicielstwem i dbaniem o dobro matki i dziecka. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem w kwestiach przede wszystkim ciąży i parentingu, ale doradzamy też w sprawach związanych z chociażby urodą.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Półśpiochy niemowlece