Praktyczne informacje na temat jadłospisu rocznego dziecka

Dla każdego rodzica najważniejsze jest, aby dobrze wychować i opiekować się swoim dzieckiem. W dzisiejszym artykule poruszymy kwestię tego jak powinno odżywiać się dwunastomiesięczne dziecko.

Zdrowy jadłospis

Jadłospis rocznego dziecka powinien być przede wszystkim zdrowy i zbilansowany w potrzebne składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka, czyli w węglowodany, tłuszcze i białka. Roczne dziecko powinno już jeść przeróżne pożywienie i powinno korzystać już ze swoich ząbków, czyli powinniśmy dawać dziecku jedzenie, które wymaga pogryzienia. Pamiętajmy, że takie dziecko powinno jeść trzy główne posiłki: śniadanie, obiad i kolację oraz dwa dodatkowe posiłki: drugie śniadanie i podwieczorek. Oczywiście nie zmuszajmy dziecka do jedzenia, ale starajmy się podejść do tego racjonalnie i merytorycznie.
Pamiętajmy, że jadłospis rocznego dziecka na śniadanie powinien być zróżnicowany. Nasz maluch na śniadanie może zjeść kaszkę gotowaną na mleku. Innego dnia naszemu dziecku możemy ugotować delikatne, drobiowe parówki. Dobrym pomysłem na śniadanie są także kanapeczki z żółtym serem i drobiową szynką. Pamiętajmy jednak, że dziecko może mieć problem ze skórką od chleba, dlatego lepiej przygotować kanapki bez takiej skórki. Do śniadania możemy zaserwować jaką herbatkę albo soczek.
Natomiast jadłospis rocznego dziecka dotyczący drugiego śniadania powinien zawierać przeróżne owoce.

Drugie śniadanie

Dobrym pomysłem na drugie śniadanie jest pokrojone jabłuszko albo śliwki. Naszemu podopiecznemu możemy zaserwować także pokrojonego banana albo jakieś warzywa, np. marchewkę.
Zapewne zastanawiasz się co powinien zawierać jadłospis rocznego dziecka na obiad. Oczywiście dania powinny być zróżnicowane, ale bardzo dobrym pomysłem jest zupa jarzynowa, która jest bardzo smaczna, a jednocześnie zdrowa. Głównym elementem obiadu może być kotlecik drobiowy albo kawałki drobiu ugotowane na parze. Do takiego mięska możemy zaserwować ugotowaną marchewkę albo ziemniaczki. Dobrym rozwiązaniem jest gotowanie na parze.
Pamiętaj, że dwunastomiesięczne dziecko bardzo lubi podwieczorek tak jak każdy człowiek bez względu na wiek. Na podwieczorek polecam ciasto domowej roboty, które jest smaczne i zdrowe.
Jadłospis rocznego dziecka kończy się na kolacji, czyli ostatnim posiłku w ciągu dnia. Na kolację możesz ugotować warzywa na parze albo normalnie w garnku, ale pamiętajmy, że dziecko powinno unikać przypraw. Na kolację można również zaserwować kaszkę manną.
Skoro już wiesz jak powinno odżywiać się zdrowo roczne dziecko, to pora wprowadzić, to w życie w swoim domu.

Redakcja szkolarodzenia.org.pl