Wyprawka dla niemowlaka – co powinno się w niej znaleźć?

Przyjście dziecka na świat to zawsze duże wydarzenie dla rodziców. Co powinniśmy włączyć w skład wyprawki dla noworodka, aby niczego mu nie zabrakło?

1. Kompletowanie wyprawki – kiedy się nim zająć?

2. Pieluszki jednorazowe, kocyki, wózek – co powinna zawierać wyprawka dla małego dziecka?

3. Wyprawka dla noworodka – o czym pamiętać podczas zakupów?

Kompletowanie wyprawki – kiedy się nim zająć?

Skompletowanie wyprawki dla dziecka powinniśmy zacząć jeszcze przed porodem. Wtedy możemy skupić się na zakupie rzeczy, które mogą poczekać na pojawienie się małego człowieka w naszym domu. Będą to na przykład ubranka, wózek i bujak, pościel i inne rzeczy niezbędne do co dziennego użytku w domu. Drugi etap kompletowania wyprawki pojawi się już po przyjściu naszej pociechy na świat. Wtedy powinniśmy zadbać o kosmetyki, wkładki laktacyjne i inne akcesoria do karmienia piersią oraz przedmioty codziennego użytku, które nie mogły zostać zakupione z wyprzedzeniem.

Pieluszki jednorazowe, kocyki, wózek – co powinna zawierać wyprawka dla małego dziecka?

Wyprawka dla noworodka może zostać podzielona na kilka grup, w których musimy pamiętać o konkretnych produktach. Zaliczamy do nich kolejno:

  • kosmetyki: powinniśmy zadbać przede wszystkim o takie rzeczy, jak oliwka, puder lub krem na odparzenia, delikatny środek do kąpieli, chusteczki nawilżające, jałowe gaziki i waciki, sól fizjologiczna w ampułkach do przemywania oczu oraz proszek przeznaczony do prania dziecięcych ubranek;
  • ubranka: warto zaopatrzyć się w co najmniej kilka kompletów body, śpiochów zapinanych na zatrzaski, skarpetek, spodenek, sweterków, śliniaków czy ręczników frotte. Dla dzieci urodzonych zimą należy również zadbać o kombinezon lub śpiwór na chłodne dni;
  • pościel i tekstylia do domu: możemy zdecydować się na kołderkę lub śpiwór do spania. Małe dzieci nie powinny jednak spać na poduszce;
  • wózek, łóżeczko i inne sprzęty: poza oczywistymi elementami warto zadbać również o przewijak, kosz Mojżesza i elektroniczną nianię, która pozwoli nam monitorować dziecko w nocy, podczas snu;
  • akcesoria dla mamy: przyda nam się chusta do noszenia niemowlęcia, produkty wspomagające karmienie piersią, termometr, szczotka do włosów dla niemowlaka, a także organizator lub pudełko na kosmetyki i inne drobiazgi dla dziecka.

Wyprawka dla noworodka – o czym pamiętać podczas zakupów?

Wybierając rzeczy dla noworodka powinniśmy zwrócić uwagę na ich jakość, szczególnie kupując ubranka lub rzeczy, z którymi nasza pociecha będzie miała bezpośredni kontakt. Pamiętajmy, że w tym względzie bezpieczeństwo jest najważniejsze i nie powinniśmy na nim oszczędzać.

Redakcja szkolarodzenia.org.pl