Foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy

Foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy są postrzegane jako najbezpieczniejsze rozwiązania dla najmłodszych pasażerów. Czy taka opinia jest uzasadniona i czy wystarczy wybrać określony typ fotelika, aby zapewnić dziecku najwyższy poziom bezpieczeństwa? Na te pytania odpowiemy w tym artykule. 

Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy, czyli najlepsza ochrona

Podstawowym zadaniem każdego fotelika samochodowego jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Ma on dla najmłodszych podobne znaczenie jak pasy bezpieczeństwa dla osoby dorosłej. W jednym i w drugim przypadku mamy do czynienia z rozwiązaniami, których stosowanie jest wymagane przez przepisy obowiązującego prawa. Warto zatem uświadomić sobie, jak działają foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy podczas stłuczki, wypadku lub gwałtownego zahamowania samochodu. Działająca wówczas siła mocno dociśnie ciało dziecka do oparcia fotelika, ale w gruncie rzeczy nie będzie to groźne dla zdrowia i życia najmłodszego pasażera. Konstrukcja fotelika pochłonie gwałtownie pojawiającą się siłę, chroniąc przy tym głowę oraz kręgosłup dziecka. Jak podobne zdarzenie odbywa się przy foteliku zamontowanym przodem do kierunku jazdy? Ciało dziecka z dużym impetem przemieszcza się do przodu, a szczególnie groźne jest szarpnięcie szyją, które może skutkować poważnym urazem. Trzeba mieć świadomość tego, że kręgosłup i cały układ kostny dziecka są jeszcze na etapie rozwoju, więc ich wytrzymałość jest znacznie mniejsza niż u osoby dorosłej. To właśnie sprawia, że gwałtowne szarpnięcie ciała dziecka do przodu może zakończyć się tragicznie. Dodatkowe zagrożenie dla młodego pasażera mogą stanowić elementy uszkodzonego samochodu, które dostają się do wnętrza wskutek wypadku. Jeśli dziecko ulokowane jest tyłem do kierunku jazdy, fotelik będzie stanowił skuteczną ochronę, a w przeciwnym razie wzrasta ryzyko odniesienia dodatkowych obrażeń. Nie warto się spieszyć i lepiej poczekać na etap przewożenia dziecka przodem. 

Jak montować foteliki samochodowe tyłem do kierunku jazdy?

Sam wybór fotelika to oczywiście nie wszystko. Warunkiem niezbędnym do zapewnienia bezpieczeństwa jest także właściwy montaż fotelika samochodowego. Tutaj pojawia się pierwsze pytanie – gdzie należy umiejscowić fotelik? Najbezpieczniejszym miejscem jest środek tylnej kanapy. Taka lokalizacja sprawia, że dziecko znajduje się możliwie najdalej od potencjalnych stref uderzenia. Jeżeli montaż fotelika na środku nie jest możliwy, należy umieścić go za fotelem pasażera. Dzięki temu łatwiej i bezpieczniej będzie dostać się do dziecka, w przypadku awaryjnego postoju na poboczu. Co więcej sam maluch również będzie mógł swobodnie opuścić pojazd, gdyby zaszła taka konieczność. Warto wybierać fotelik samochodowy wyposażony w system isofix, ponieważ jest to spore ułatwienie przy montażu.

Przedni fotelik samochodowy to zły pomysł

Przepisy prawa nie zabraniają umieszczania fotelika samochodowego na przednim siedzeniu pasażera, ale nie jest to najlepszy wybór. Maluch podróżujący tuż obok może rozpraszać kierującego rodzica, co samo w sobie rodzi pewne ryzyko. Foteliki samochodowe tyłem do kierunku jazdy mogą znaleźć się z przodu, ale tylko pod jednym warunkiem. Na czas podróży z dzieckiem bezwzględnie trzeba dezaktywować poduszkę powietrzną. Uruchamiana poduszka jest wystrzeliwana z bardzo dużą siłą i jej uderzenie w tylną część fotelika stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. Przewożenie dziecka na tylnych siedzeniach jest znacznie bardziej bezpieczne. Wykorzystaj do tego foteliki tyłem, a każda podróż zakończy się szczęśliwie.

Redakcja szkolarodzenia.org.pl