Pierwszy samodzielny wyjazd dziecka – poradnik dla rodzica

Pierwsze wyjazdy dzieci bez rodziców na kolonie czy obozy to wielkie przeżycie nie tylko dla samych uczestników, ale również ich rodziców. Gdy stajemy przed sytuacją, gdy nasza pociecha po raz pierwszy wyjeżdża bez nas – nie panikujmy. Grunt to odpowiednie przygotowanie, zarówno rodzica, jak i dziecka.  

Jak przygotować dziecko do wyjazdu? 

Wiele osób zastanawia się, czy przygotowanie psychiczne do wyjazdu jest w ogóle możliwe. Dzieci bowiem mają różne charaktery – inne stresują się bardziej, inne mniej, a niektóre wcale. Rodzice jednak zawsze boją się o swoje dzieci i przeżywają każdy nowy etap w życiu swojego dziecka. Bardziej przywiązani rodzice mogą mieć duży problem z rozstaniem, nawet na tydzień.  

Przygotowanie psychiczne rodzica zaczyna się już na samym początku – decyzji o wyjeździe. Warto mieć świadomość, że dziecko to odrębna istota, która ma prawo decydować o swoim losie samodzielnie. Prędzej czy później dziecko będzie chciało decydować o sobie.  

Co spakować na wyjazd? 

Odpowiedź nie jest oczywista, bo ważne jest to, gdzie dziecko się wybiera. Dzięki poznaniu specyfiki miejsca, możemy wybrać odpowiedni ekwipunek dla naszej pociechy. Latem warto wybierać naturalne, przewiewne materiały. Czapki zimowe dla dziewczynek dostępne są latem w świetnych cenach. Jeśli Twoje dziecko lubi wyjazdy, a Ty chcesz już teraz przygotować się na sezon zimowych kolonii i obozów – zacznij rozglądać się za tego typu rzeczami. Znajdziesz je zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. 

Psychiczne przygotowanie – zadbaj o szczegóły wyjazdu

Podczas planowania wyjazdu dziecka pojawiają się również pytania o bezpieczeństwo dziecka, które mają zapewnić mu dorośli. Najlepiej będzie upewnić się w jakie ręce oddajemy dziecko. Dobrze jest także uzyć dziecko od najmłodszych lat samodzielności. Gdy dziecko wyjedzie nie będzie dla niego szokiem, że musi poradzić sobie samo bez rodziców. Zastanawiasz się, jak przygotować dziecko na wyjazd i kiedy zacząć owe przygotowania? Jak przygotować dziecko na pobyt z rówieśnikami przez dłuższy czas bez rodziców? Nie jest to wcale tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.  

Umiejętność radzenia sobie wśród rówieśników jest związane z ogólnymi reakcjami dziecka na zachowania w danej sferze społecznej. Jeśli dziecko uczęszcza do przedszkola może być już wstępnie przygotowane na wyjazd bez rodziców. Warto jednak mieć świadomość tego, czy dziecko potrafi zadbać o siebie i umie ustalać granice. Jeśli dziecko nocuje poza domem również może być mu łatwiej odnaleźć się w nowej sytuacji.  

Starszemu dziecku będzie również o wiele łatwiej poradzić sobie z nową sytuacją i nieoczekiwanymi konfliktami. Jeśli dziecko jest już doświadczone w radzeniu sobie samodzielnie, nie musimy się martwić. Problem pojawia się wtedy, gdy nasze dziecko źle znosi nawet krótką rozłąkę z rodzicami. Do tego również możemy się przygotować, nie martwiąc się złym samopoczuciem malucha. 

Redakcja szkolarodzenia.org.pl